Neovladatelný únik moči potká během života velkou spoustu lidí. Často je bohužel spouštěčem i psychické nepohody, jelikož je to nepříjemný intimní problém, o kterém lidé neradi mluví. Inkontinence, jak se úniku moči odborně říká, se ale v mnoha případech dá řešit – mluvit o svém problému s odborníky je tak prvořadé. Jak se můžete pokusit i svépomocí zabránit nechtěnému úniku moči? Přečtěte si několik tipů, díky kterým může být váš život snadnější.
Co je to inkontinence a jak vzniká?
Jako inkontinence (nebo také únik moči) je označována situace, kdy člověk nedokáže moč nebo kapky moči bezpečně zadržet. I když potká právě únik moči za život asi 50 % žen a o polovinu méně mužů, často je to přechodný stav, který vyplývá z jiného akutního problému.
Vzniknout tedy může oslabením pánevního dna po porodu, věkem nebo nadměrnou váhou, dále také infekcí močových cest nebo poúrazovými stavy spojenými s poraněním míchy nebo mozku. Například psychogenní inkontinence ale může souviset i se strachem a úzkostí převážně starších lidí – třeba při hospitalizaci v nemocnici.
Lze si s inkontinencí poradit doma?
Mějte na vědomí, že právě včasná diagnostika vám může pomoci zkvalitnit váš budoucí život. Proto se neváhejte obrátit na odborníka v momentě, kdy vás únik moči zužuje. Rozborem moči a krve může lékař zjistit, zda pacient netrpí ledvinovými kameny nebo infekcí v močových cestách. Na základě vyšetření poté může být doporučena léčba – pacientovi mohou být předepsány cviky na posilování pánevního dna, léčba elektrickou stimulací nebo biologická léčba, která je účinná zejména při léčené stresové inkontinence.
Stresová inkontinence a jak ji řešit?
Stresovou inkontinencí se rozumí stav, kdy dochází k úniku moči vlivem kašlání, smíchu nebo zvedání těžkých předmětů. Ta je také nejčastějším druhem inkontinence a dochází k ní v důsledku zmíněného oslabení pánevního dna. Nic ale nezkazíte ani tehdy, pokud se budete zároveň snažit jít štěstí naproti a vyzkoušet i další způsoby, jak s únikem moči zatočit.

Jak si poradit doma?
Jedním ze způsobů, který je doporučován i jako prevence právě proti úniku moči, je posilování pánevního dna. Nejznámějším způsobem je Kegelova metoda, která spočívá v pravidelném provádění sestavy cviků působících na svaly pánevního dna.
Výhodou některých cviků ze sestavy je bezesporu to, že je můžete provádět kdekoliv, přičemž nikdo nepozná, že zrovna posilujete. Cviky je dobré opakovat 3 – 5 ×, jejich provádění by nemělo být nepříjemné ani bolet. Každý den tak věnujte alespoň pár minut rytmickému zatínání svalů, přičemž každé zatnutí by mělo zabrat asi 7 vteřin. Po cvičení si nezapomeňte dopřát relaxaci.

Dalším způsobem, jak můžete předejít úniku moči, je hlídání tekutin a potravin, které pijete a jíte. Některé potraviny totiž mohou dráždit močový měchýř a vyvolat tak i nechtěný únik moči. Mezi tyto potraviny patří třeba citrusové plody, z tekutin je to pak káva nebo černý čaj. Důsledná hygiena zase zamezí zavlečení infekce do močových cest. V neposlední řadě je ale také třeba dbát na kompletní zdravou životosprávu – například nadváha či obezita totiž močovému měchýři také neprospívá.
Nezapomeňte ale, že se nejedná o situaci, která by vás měla vyřadit z běžného života. Dbejte na vhodný výběr inkontinenčních pomůcek, které vám pomohou cítit se komfortně a užívat si společnost rodiny a přátel bez nepříjemných pocitů.