Jak zabalit dárečky?

„Zas budou Vánoce, ty svátky vkladních knížek“, zpívá se v písničce českého autora Jana Buriana. Místo postesknutí nad komercializací významných křesťanských svátků, bychom si ale měli vzpomenout, že Vánoce jsou časem, kdy své blízké chceme potěšit něčím milým a splnit jim jejich přání. A takový dárek si přece zaslouží víc než taštičku z barevného papíru.

Samozřejmě, že taštičky jsou jednoduchým, praktickým a elegantním řešením balení té hromady věcí, jež se nám nakupila do „vánoční skříňky“. Ale Štědrý večer bez zvuku trhajícího se papíru a šustění stužek? Kdepak, alespoň některé maličkosti je třeba zabalit a zdůraznit tak jejich hodnotu. Ničeho se nebojte, je to úplně snadné a přitom vzbudíte v obdarované osobě pocit výjimečnosti.

„Měkké dárky“ obvykle nevzbuzují tolik pozornosti, zvlášť ne u dětí, pro které ale dárky sháníme především. Můžete je ale zkusit zaujmout jejich zabalením, třeba do tvaru sněhuláka.

Tričko nebo jiný měkký textil smotáme do oválku a zpevníme, aby se nerozvinoval. Položíme ho na obdélník balicího papíru, který bude dost veliký, aby se dal zhruba dvakrát obmotat a zbývalo také dostatek místa dole (zhruba jedna dlaň). Pak dárek omotáme papírem a dno složte klasicky dovnitř. Nyní budeme potřebovat co možná nejméně nápadný provázek, kterým balíček stáhneme kousek nad jednou třetinou. Další provázek uvážeme v druhé třetině balíčku, čímž uděláme sněhulákovi bříško. Jak správně tušíte, nyní se pokusíme poskládat vrchní část papíru tak, aby vytvořila hlavičku. Balicí papír můžeme pomalovat, vyrobit sněhulákovi nos a klobouk z barevného papíru nebo mu do nakreslených rukou vlepit chvojovou větvičku. Stejným způsobem můžeme samozřejmě zkoušet vytvořit i jiné postavičky, např. zlaté prasátko nebo roztomilého králíčka.

V následujícím videu najdete pár tipů, jak při balení dárků využít obyčejný šátek: http://www.jaksetodela.cz/video/1670/-baleni-dark-jak-zajimave-zabalit-darek.

Ne všechny dárky se ale balí dobře. Tady něco přečuhuje, támhle ten roh pokaždé propíchne papír, a zatímco jeden uzel nechce držet, druhý nejde rozvázat a posunout. Řešením pro neposlušné (nepříliš těžké) dárky může být ručně vyrobená krabička, kterou konec konců můžete použít i k darování ochutnávky vánočního cukroví.

Potřebovat budeme pouze čtverec z libovolného papíru (velikost musí odpovídat dárku, ale nejlepší je začít s čtvercem vytvořeným z formátu A4). Krabička se bude lépe vyrábět z tvrdého a barevného papíru, protože karton se velmi špatně ohýbá. Potřebujete-li, aby byla krabička pevnější, můžete z lepenky vystřihnout stěny a dno krabičky a vložit je dovnitř.

Další postup, včetně tipů a návodů na další originálně zabalené dárky naleznete na stránkách www.mujplan.cz/postupy/tvoreni.

Reklama