Jak vytápět chalupu levně a efektivně?

Chalupa, zdroj: pixabay.com

Chalupářská sezona pomalu končí, ale mnoho z nás si rádo vychutná na chalupě i dlouhé zimní večery. S tím se ale pojí jeden zásadní problém – vytápění. Chalupy většinou nejsou zateplené a zimní provoz se tak může značně prodražit. Máme pro vás několik tipů, jak vytápět chalupu levně a efektivně.

Reklama

Kamna na dřevo by neměla být jediným zdrojem tepla

Kamna na dřevo jsou pro mnohé chalupáře téměř nezbytností. Zajistí příjemné a útulné teplo, hezky provoní celou místnost a pohled na oheň a poslouchání praskajícího dříví je velmi uklidňující.

Většinou se kamna používají jako lokální topidlo. Jejich zapojení do topného systému a radiátorů není nemožné, ale je poměrně komplikované. Pro kamna musíte mít navíc komín, a ten musí každý rok zkontrolovat a vyčistit kominík. Do kamen potřebujete mít k dispozici dostatek dříví a neustále přitápět, a to i přes noc, aby vás nad ránem nevzbudila nepříjemná zima a vlhkost. Proto jsou kamna spíše příjemnou doplňkovou možností vytápění, spoléhat ale pouze na ně by byla chyba.

Krb či kamna jsou příjemnou doplňkovou možností vytápění. zdroj: pixabay.com

Plynový a elektrický kotel vás může vyjít draze

Praktičtějším, i když ne tolik romantickým řešením je pak kotel – ať už na plyn či elektřinu. Kotel jednoduše připojíte na systém radiátorů, a navíc v něm můžete ohřívat i užitkovou vodu. Většina chalup má připojení na elektřinu, plynovod je v rekreačních oblastech spíše raritní. Topení plynem ale vyjde o něco levněji.  V případě nezateplené chalupy ovšem počítejte s velkými tepelnými ztrátami, které provoz plynového či elektrického kotle pěkně prodraží. Navíc musíte počítat i s pravidelnými revizemi kotle. Pokud chcete na chalupě strávit převážnou část topné sezóny, počítejte s náklady pro menší nezateplenou chalupu zhruba 40 tisíc korun ročně.

Tepelné čerpadlo na chalupu? Ano!

Asi už jste slyšeli o tepelných čerpadlech, která představují doslova revoluci v topenářství. Zdrojem tepla pro tepelná čerpadla je okolní prostředí, v našich podmínkách nejčastěji vzduch a země. Tímto teplem se pak ohřívá voda, která se rozvádí do radiátorů. Do menší chalupy bez radiátorů postačí čerpadlo typu vzduch / vzduch.

Jde o naprosto ekologický způsob získávání tepla, který je navíc zcela zdarma – zaplatíte pouze za elektrickou energii potřebnou pro samotný provoz čerpadla, což je oproti kamnům či kotlům pouhý zlomek. Díky levnému provozu tepelného čerpadla můžete temperovat místnosti na chalupě i tehdy, když tam zrovna nejste, čímž zabráníte nepříjemnému promrznutí a vzniku plísní.

Z důvodu vyšší pořizovací ceny se častěji tepelná čerpadla používají do celoročně obydlených rodinných domů. Za určitých podmínek s ním ušetříte ale i v rekreačních objektech. Tepelné čerpadlo je ideální volbou na chalupu, kterou obýváte během topné sezóny dlouhodobě, případně je chalupa velká, má vysoké tepelné ztráty nebo potřebujete ohřát větší množství vody, například do bazénu.

Tepelné čerpadlo díky nízkým provozním nákladům zkrátka využijete všude tam, kde tepla a teplé vody potřebujete hodně. Navíc nevyžaduje žádnou speciální údržbu ani revize, a vy se tak můžete věnovat zahrádce či rodině.

Nezapomeňte na oběhové čerpadlo

Vaše topná soustava nebude fungovat dostatečně bez kvalitního oběhového čerpadla. To zajišťuje, aby se teplá voda ze zdroje tepla (kotel nebo tepelné čerpadlo) dostala do radiátorů nebo podlahového topení.

Starší oběhová čerpadla fungují v podstatě konstantně a jejich provoz nelze regulovat. To znamená neefektivní vytápění a drahý provoz. Vybírejte proto moderní elektronická oběhová čerpadla, která svůj provoz optimalizují na základě aktuálních podmínek a teploty. Takovým je například elektronické oběhové čerpadlo Grundfos ALPHA2 15-40.

Při výběru vhodného oběhového čerpadla se zaměřte na několik parametrů. Dopravní výška čerpadla neboli výkon se určuje podle objemu topného systému, nikoliv podle výšky budovy. Požadovanou dopravní výšku by vám měl vypočítat odborník. Dalšími důležitými parametry jsou rozteč a průměr připojovacích závitů, které musí z důvodu správné instalace odpovídat parametrům topného systému.

Oběhové čerpadlo optimalizuje otopnou soustavu a významně snižuje náklady na topení. Zdroj: Bola.cz

Závěrem

Každá chalupa je specifická, a do každé chalupy se hodí jiný systém topení. Pokud chalupu v zimě využíváte pouze minimálně, nemáte radiátory a stačí vám vytápět jednu místnost, postačí vám kamna nebo tepelné čerpadlo vzduch/vzduch. Pokud je chalupa menší až středně velká, zateplená a využíváte ji v zimě příležitostně, je vhodnou volbou kotel na elektřinu či plyn.

Ve větších a pravidelně obydlených chalupách najde uplatnění tepelné čerpadlo vzduch/voda nebo země/voda, samozřejmě v kombinaci s vhodným oběhovým čerpadlem. S tepelným čerpadlem ušetříte i v případě starých a nezateplených chalup, jelikož jeho provozní náklady jsou i při vysokých nárocích na vytápění naprosto minimální.

Reklama