Jak vyléčit zácpu

Každodenní zdravá stolice je základem čistoty organizmu a u všech bez výjimky důležitým kritériem pevného zdraví. Trpíte-li zácpou, poradíme vám, jak lze vhodnou stravou dosáhnout dobrého výsledku a zlepšit vyprazdňování.

Chronická zácpa je častou funkční poruchou, na které se může podílet celá řada faktorů – nedostatek pohybu, strava chudá na vlákninu a tekutiny, nervové vypětí, některé druhy léků nebo nádorové onemocnění. Nabízíme vám doporučení, kterými byste se měli řídit při přetrvávající zácpě.

Pitný režim

Pijte alespoň 2,5l tekutin denně, vhodné jsou ovocné šťávy, džusy, minerální vody a bylinné čaje. Půl hodiny před obvyklou dobou vyprazdňování vypijte teplý nápoj.

Strava s vyšším obsahem vlákniny

Jezte denně ve stejnou dobu, abyste navodili pravidelné vyprazdňování. Do stravy je potřeba zařadit potraviny s vyšším obsahem vlákniny, vhodná je syrová zelenina a ovoce – především ty druhy, které lze jíst se slupkou, semena, kukuřičné lupínky, ovesné vločky, celozrnné pečivo apod.

Psyllium

Lze užívat i doplněk s názvem Psyllium, což je rozpustná vláknina, která vám pomůže nejen při zácpě, ale i při boji s nadváhou. Psyllium je výborným doplňkem při cukrovce a zvýšené hladině cholesterolu, neobsahuje totiž žádné cukry. Navíc má nulovou energetickou hodnotu, zahání pocit hladu a snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Zpočátku může zařazení většího množství vlákniny do stravy zvýšit nadýmání (meteorismus). Časem ale tyto nepříjemné příznaky vymizí. Proto se v počátku vyhýbejte jídlům či nápojům, které výrazně vedou k plynatosti (okurky, luštěniny, květák, cibule a perlivé nápoje).

Důležitý je bezesporu i pravidelný pohyb, alespoň v podobě každodenní hodinové procházky. V lékárně se informujte o možnosti použití přírodních projímadel nebo vhodných minerálních vod. Všechna projímadla používejte až po poradě s lékařem.

i-Senior.cz

Reklama