Jak vybrat dalekohled na lov a toulky po lesích?

Foto: Pixabay

Češi patří k národům, které doslova milují chození po lesích, lov zvěře a pozorování přírody. K tomu je vždy dobré mít k dispozici alespoň trochu kvalitní dalekohled, pak se vám totiž notně rozšiřují obzory a pobyt v přírodě si užijete ještě mnohem více. Na co se zaměřit při nákupu nového dalekohledu?

Reklama

Monokulární versus binokulární dalekohledy

V první řadě je dobré zvážit, zda se spokojíte s dalekohledem na jedno oko, případně dáte přednost klasickému binokulárnímu modelu. Obecně platí, že pro myslivce a lovce jsou vhodnější spíše právě binokulární dalekohledy, neboť je s nimi pozorování vzdálených objektů pro oči přirozenější a komfortnější. Je ale nutné, aby vám zvolený přístroj dokonale sedl na oči. Proto je dobré si vybrat dalekohled, u něhož se dá měnit rozpětí mezi jednotlivými průzory.

Přiblížení

Velmi důležitým aspektem je schopnost přibližování dalekohledu. Za dobré dalekohledy se považují ty, jež mají alespoň desetinásobné přiblížení. Poznáte to nejen v přiložených údajích, obvykle je tento parametr udávaný také přímo na těle dalekohledu.

Světelnost

Určitě si všímejte ještě světelnosti. Moderní dalekohledy využívají různé inovativní prvky, díky nimž dokážete pohodlně sledovat vzdálené objekty i během zhoršených světelných podmínek, zejména ve večerních hodinách, kdy už je šero. Příkladem takto vybavených přístrojů jsou dalekohledy značky FOMEI, jež se těší i v tuzemsku velké oblibě mezi lovci, myslivci a trampy. Zmíněná značka kromě dalekohledů vyrábí rovněž precizní puškohledy, které se instalují na dalekonosné střelné zbraně, jako jsou třeba brokovnice apod.

Hmotnost

Při výběru dalekohledu nezapomeňte ani na hmotnost. U moderních zařízení by zpravidla neměla přesáhnout 1 – 2 kilogramy, a to ani tehdy, mají-li robustní tělo a výkonnou optiku.

Reklama