Přichází čas na úklid a zazimování zahradní skleníků. Skleník ale nemusí být přes zimu nevyužitý. Poradíme, jak zahradní skleníky využít i po sezóně.
Na přelomu října a listopadu přichází nejvyšší čas na sběr posledních zbytků úrody. Odstraníme vyčerpané rostliny, jednoduše tak předejdeme šíření plísní, které by mohly vznikat.
Pro zajištění rané jarní zeleniny začneme se skleníkovou výsadbou už nyní. Zvolíme odrůdy osiv, které dokáží přečkat zimu. Vhodnými rostlinami jsou salát, cibule, mrkev a podobně. Zasadit také můžeme cibulky okrasných rostlin. Než přijdou první mrazy, květináče přesuneme do teplejších míst.
Přezimování rostlin
Jestliže již neplánujeme přes zimu ve skleníku nic pěstovat, poslouží nám skleník jako ideální místo pro přezimování náročnějších rostlin. Od listopadu do skleníku stěhujeme choulostivé trvalky, jahody, bylinky, hlízy jiřinek či mečíků. Pro jistotu květináče obalíme jutovinou a postavíme je na dřevěné podložky.
Generální úklid
Podzim je vhodný k velkému úklidu a opravám skleníku. Protřídíme všechny květináče, omyjeme je a necháme vyschnout. Dřevěné truhlíky můžeme ošetřit dezinfekčními přípravky. Ve skleníku provedeme důležité opravy, umytí a zatěsnění oken a podobně.
Správná izolace
Máme-li ve skleníku přes zimu rostliny na přezimování, zajistíme důkladnou izolaci. K izolaci můžeme použít tabule polystyrenu, avšak necháme patřičné otvory, abychom zajistili dostatečné světlo. Levným řešením je také použití bublinkové fólie, která má dobré izolační vlastnosti a propustnost světla zároveň.