Jak správně pečovat o svůj zrak

Zrak je jedním z nejdůležitějších a nejcitlivějších smyslů člověka. Jeho ztráta znamená podstatné omezení kvality života. Navíc oční čočka má velmi omezenou schopnost regenerace. Není totiž protkána krevními vlásečnicemi, které by ji zásobovaly živinami a odváděly z ní toxické zplodiny.

Reklama

 

Některé jevy, které oči ohrožují, však můžeme omezit. Největší pozor bychom si měli dávat na:

nadměrné namáhání očí – čtení při nedostatečném nebo nevhodném osvětlení, dlouhodobé sledování televize nebo práce na počítači

znečištěné ovzduší – smog, kouř z cigaret nebo exhalace z průmyslových podniků jsou zdrojem volných radikálů

UV záření – brýle s UV filtrem jsou důležité, hlavně na horách a u moře

nevhodná strava – organismus nemá dostatek antioxidačních látek, které regulují volné radikály

 

Mezi nejčastější oční problémy patří:

 Zarudlé oči

Pokud jste špatně spali nebo jste nespali vůbec, je možné, že se vám na bělmu objeví rudé nitky. Ty jsou známkou zduřelých očních cév. Nevyspání je totiž příčinou suchosti a následného zčervenání očí. Můžete použít oční kapky, avšak měli byste být opatrní, protože mohou vyvolat i opačný efekt. Očím uleví studený obklad z vlhké čisté látky. Voda oči zvlhčí a chlad cévy stáhne.

 Suché oči

Příčinou suchých očí bývá jejich nedostatečná vlhkost. Tento jev je spojen se stárnutím. Tvorba slz klesá mezi 18. a 65. rokem až o 60%. Další příčinou suchých očí může být nízká vlhkost vzduchu, kouř nebo některé léky (antihistaminika nebo hormonální antikoncepce). Pro udržení správné vlhkosti očí byste měli:

  • přestat kouřit
  • vyhýbat se zakouřeným a klimatizovaným místnostem
  • vyhýbat se přímému větru
  • užívat umělé slzy, které koupíte v lékárnách
  • v zimě používat zvlhčovač vzduchu

 Unavené a svědící očí

Nejlepším pomocníkem v boji proti unaveným a svědícím očím je světlík lékařský. Pomáhá také při akutním zánětu spojivek.

Zalijte 1 kávovou lžičku sušeného světlíku lékařského půl litrem vařící vody, nechte vychladnout a přeceďte. Postižené oko několikrát denně vyplachujte.

 Šeroslepost

Proti šerosleposti působí zázračným způsobem borůvky. Zkuste užívat 200 mg borůvek denně a dbejte na to, abyste měli dostatek vitamínu A, který pomáhá oku přizpůsobovat se různým stupňům světla.

 Monokl

Jak jistě víte, ledový obklad zmírní otok a stáhne cévy. Zastaví se tak vnitřní krvácení, kvůli kterému má okolí oka modročernou barvu. Obklad přikládejte každou hodinu na 5 až 10 minut, dokud otok nezmizí.

 Dále pro vás máme několik tipů pro rychlejší uzdravení:

  • nesmrkejte, mohlo by dojít k prasknutí dalších cév
  • neotvírejte násilím oteklé oční víčko
  • neužívejte aspirin, má protisrážlivé účinky a mohlo by dojít k porušení sražené krve na prasklých cévách kolem oka, podlitiny by se pak ještě zhoršily
Reklama