Jak si udržet nadhled a psychickou pohodu i v době koronaviru?

Zdroj: www.pixabay.com

Koronavirová pandemie rozdělila mnoho rodin v Česku. Senioři jsou izolováni od mladší generace a kontakt s okolním světem je pro mnohé zatím v nedohlednu. Obavy z toho, co bude, jsou na místě. Jak nejlépe zvládnout po psychické stránce nastalou situaci?

Reklama

To, že jste zmatení, naštvaní, unavení, rozhořčení, vystresovaní, nervózní nebo apatičtí, je zcela normální. Směs pocitů se aktuálně míchá ve většině z nás. Zatímco někteří mají, s kým si o svých pocitech popovídat, jsou i tací, kteří jsou aktuálně zcela odříznuty od jakéhokoliv sociálního kontaktu.

Senioři dle rad vlády by v době koronavirové pandemie neměli vycházet vůbec ven. O nákupy by se jim měla postarat blízká rodina, o venčení domácího mazlíčka sousedka a o donášku teplého oběda pečovatelská služba. Pokud ale běžné denní činnosti zařídí někdo jiný, jak pak zabavit mysl a zůstat v psychické pohodě?

Být v bezpečí domova se snadno řekne, ale těžce koná, především pak pro ty, kteří jsou zcela odkázáni sami na sebe, nebydlí s dětmi a nemají vedle sebe už ani životního partnera, který by jim onu nelehkou situaci pomohl lépe zvládnout.

Psychologové radí neupadat do apatie, den by vždy měl mít řád. Ráno proto vstaňte, nachystejte si snídani, vychutnejte si jí a naplánujte si, co byste rádi zvládli. Velkým pomocníkem pro vás může být televize, v žádném případě ale nesledujte celý den zprávy a tiskové konference naší vlády. O aktuální informace se stačí zajímat jednou až dvakrát denně, ve zprávách v poledne a večer se tak dozvíte vše důležité.

Plán dne je nezbytný, pomůže vám nastavit si řád a neupadat do depresí. I přestože vláda doporučila osobám starším 70 let nevycházet z domu, pokud bydlíte v domku se zahradou, v bytě s balkonem nebo nedaleko lesa, čerstvý vzduch si neodpírejte.

Podle svých možností si naplánujte nejrůznější aktivity, které vás baví a naplňují. Uvařte si, na co máte chuť, přečtěte si knížku, vyluštěte křížovku, zacvičte si, přeberte dlouho odkládanou skříň, šijte roušky pro své blízké a hlavně buďte v kontaktu. Denně si volejte s rodinou a s přáteli, možná bude účet za telefon za poslední měsíce trochu vyšší, ale telefonický kontakt vám v psychické pohodě velmi pomůže. Zjistíte, jak se daří rodině, a popovídáte si o svých obavách, sdílení je v tuto nelehkou dobu nezbytné.

Reklama