Jak se postarat o to, aby se pokojové rostliny dočkaly jara bez újmy?

Péče o pokojové rostliny během zimy je nezbytná. Přestože některé z nich se ukládají k zimnímu spánku, jiné jsou naopak na vrcholu hlavní sezóny. Aby se v pořádku dočkaly jara rostliny, které přes zimu odpočívají, ale i ty, které přes zimu kvetou, vyžadují obě skupiny vaši pozornost a péči.

Jak na hnojení pokojových rostlin v zimě

Během zimy není nutné hnojit pokojové rostliny, které odpočívají. Naopak rostliny, jež jsou v zimě v plném květu, bez obav hnojte podle návodů a doporučení na obalech hnojiv. Ovšem pozor. S blížícím se příchodem jara je nutné začít používat hnojiva i na rostliny, které během zimy odpočívaly. Tím je totiž pomalu probudíte ze zimního spánku a připravíte je na nadcházející sezónu.

Zdroj foto: VH-studio / Shutterstock.com

Kdy hnojit pokojové rostliny, které přes zimu odpočívaly?

Jak poznat, kdy je vhodný čas probrat své pokojové rostliny ze zimního spánku? Pečlivě sledujte předpověď počasí a s prodlužujícími se jarními dny začněte pomalu přihnojovat. Raději začněte s polovičními dávkami hnojiva. Milovníci rostlin a odborníci se shodují na tom, že ideální doba, kdy začít s jarním hnojením pokojových rostlin je polovina března. Poznamenejte si tedy toto období do kalendáře.

Přípravky proti škůdcům

Protože po zimě jsou rostliny oslabeny, hrozí jim riziko napadení škůdci a nemocemi. Nenechte se jimi zastrašit a jakmile si povšimnete, že se vašim pokojovým rostlinám nedaří, aplikujte podle návodu přípravky proti škůdcům. S jejich pomocí se účinně zbavíte nechtěných návštěvníků a rostlině se za začne dařit a poroste do krásy.

Využijte příchod jara k přesazování a připravte si větší květináče

S příchodem jara je vhodné také přesadit rostliny do větších květináčů, a to zejména v případě, kdy již kořeny prorostly skrze květináč a rostlinka nemá dostatek místa pro další růst. Ovšem pozor. Každá pokojová rostlina má jiné nároky a požadavky na druh květináče.

Zdroj foto: Iryna Imago / Shutterstock.com

Například orchidej je vhodné zasazovat pouze do průhledných květináčů, protože tak lépe poznáte, zda potřebuje doplnit vodu a rovněž její kořeny ocení přísun světla. Co se týče orchidejí, mají dokonce i speciální nároky na hlínu. Na běžný substrát pro pokojové rostliny zapomeňte a místo toho si pořiďte speciální pro orchideje, aby se jim dobře dařilo a pravidelně vám přinášely radost svými květy.

Příchod jara patřičně oslavte tím, že své pokojové rostliny začnete přihnojovat a pomalu je tak probouzet. Nezapomeňte zkontrolovat jejich květináče a pokud si povšimnete, že kořeny již prorostly skrz obal, neváhejte s jejím přesazením do většího. Jarní hnojení a přesazování pokojovek zahajte nejlépe v polovině března.

Reklama