Jak se covid-19 šíří prostřednictvím očí a mohou očím škodit roušky?

Zdroj: Pixabay.com

Covid-19 se skloňuje ve všech pádech. I přestože je tu s námi toto onemocnění už nějaký pátek, stále vyvolává mnoho nezodpovězených otázek. Pojďme se na tři z nich podívat blíže, odpovídat bude prim. MUDr. Martin Choleva z oční kliniky Lexum.

Reklama

Jak se covid-19 šíří prostřednictvím očí?

Vstupní branou pro jakékoli infekce jsou jako nejzranitelnější místo sliznice. Kromě úst a nosohltanu to je i oční spojivka. Virus se kapénkami nebo dotekem dostane do spojivkového vaku, přes slzné odvodné cesty se pak dostává do nosohltanu, kde může být nadechnut až do plic. Zpočátku se předpokládalo, že oko bude jednou z hlavních bran pro koronavirus. Nyní již víme, že tomu tak není – touto cestou dochází k přenosu zřejmě pouze v řádu jednotek procent.

Nicméně i přes to je důležité dodržovat obecná doporučení: nesahat si na oči – pokud ruce skutečně nemáme právě teď důkladně umyté.

Škodí roušky očím?

Roušky mohou způsobit zhoršení potíží u pacientů s tzv. syndromem suchých očí,  který se projevuje nepříjemnými pocity – pálení, řezání očí, a paradoxně také vyšším slzením. V těchto případech je vhodné používat tzv. umělé slzy, ideálně bez konzervačních látek. Umělé slzy můžete bez receptu zakoupit v lékárně.

Tato doporučení neplatí pouze ve vztahu ke covid-19, ale ke všem infekčním onemocněním horních cest dýchacích.

Chrání nás brýle?

Jako částečná bariéra přenosu infekčních onemocnění (včetně onemocnění COVID-19) skutečně brýle do jisté míry slouží. Brání nám mimoděčnému protření si oka, současně částečně chrání oko před přímým zasažením infikovanými kapénkami.  Nevýhodou brýlí při nošení roušek je však jejich mlžení – a následná nutnost manipulace s brýlemi, aniž bychom si mohli předtím ruce umýt. Je proto vhodné ošetřovat v tuto dobu pravidelně brýle profesionálními přípravky, které mlžení brání nebo alespoň významně snižují. Zakoupit je lze v optikách. 

Reklama