Jak provonět a vycídit celou kuchyň? Vezměte si na pomoc citron, sodu a ocet

Kuchyně je místem, ze kterého se mají linout jen krásné vůně. Co když je ale z kuchyně cítit nepříjemný zápach? A to nyní nemluvíme o občasném připálení buchty či masa. Řeč je o protivném odéru z dřezu, z odpadkového koše nebo z lednice. A nejen nelibá vůně dokáže v kuchyni pořádně potrápit. Jak docílit voňavé a nablýskané místnosti bez zbytečných drahých chemických prostředků?

I přestože používáte sítko a snažíte se být obezřetní, sem tam nějaké zbytky jídla do dřezu odtečou. Začnou-li se rozkládat ve výlevce, začne se linout kuchyní i velmi nepříjemný odér. Je proto nutné občas odpadní trubku vyčistit. Zapomeňte ale na agresivní chemické přípravky a raději si udělejte svůj domácí roztok. Potřebovat k tomu budete 2 litry vařící vody a 200 g hrubé soli. Nemáte-li zrovna dostatek soli po ruce, pak ji můžete vyměnit za sodu nebo kávový lógr.

Koš je rájem nejrůznějších pachů. Ač se snaží člověk sebe víc, začnou odpadky v koši vždy po nějakém čase zapáchat, proto je samozřejmě nutné koš pravidelně vysypávat. Obvykle jsou odpadkové koše plastové, a tak po čase se nelibá vůně doslova zažere do plastu. Chcete-li předejít nepříjemnému zápachu, nasypte do koše bikarbonát. Ten můžete sypat buď rovnou do nádoby, nebo do plastového pytle. Vhodné je bikarbonát do koše přisypávat po trošce každý den.

Lednice je plná dobrého jídla, ovšem i z tohoto kuchyňského spotřebiče se můžou začít linout nejrůznější nelibé vůně. Odéru se ale snadno zbavíte. Stačí dát do misky s vodou rozdrcenou tabletu živočišného uhlí. Jestliže nemáte po ruce zrovna tento lék na zažívací potíže, vyměňte ho za kávový lógr nebo sodu. Vyzkoušet pak můžete také ocet či mléko.

Na mastnotu a šmouhy vyzrajte sodou, citronem a octem

Trápí-li vás kromě zápachu i šmouhy a mastnota, pak i pro vás máme pár rad, jak docílit čistého a lesklého nejen nádobí, ale i kuchyňské desky a spotřebičů. Pracovní desku se vyplatí pravidelně setřít houbičkou nebo hadříkem, který pokapete citronovou šťávou, posypete trochou jemné soli a následně ho opláchnete. Sami uvidíte, že tak čistou a lesklou desku jste ještě neměli.

Se sodou a octem se můžete pustit do boje proti špinavému sporáku. Mastnota a černé skvrny se tvoří, ať už na plynové, nebo elektrické desce, proto stačí vzít opět hadřík nebo houbičku a pustit se do čištění. Soda vám pomůže také s mastnotou na digestoři a v neposlední řadě sodu s citronovou šťávou oceníte na zašlé měděné nádobí.

Pokud máte doma nespočet krabiček, ve kterých vozíte jídlo dětem a vnoučatům, pak si jistě po čase říkáte, co s mastnými krabičkami, které už nejdou umýt. Rozhodně je ale nevyhazujte. Nasypte do nich trochu mouky a nechte chvíli působit. Poté krabičky umyjte a uvidíte sami, že nepříjemná lepkavost a mastnota budou rázem pryč.

Reklama