Jak předejít šedému zákalu

Šedý zákal se drží na špičce hlavních příčin slepoty. Světová zdravotnická organizace uvádí, že je přímo zodpovědný za 48% případů slepoty.

 

 

 

 

Šedý zákal je oční nemoc, při které se zakalí čočka a pacient vidí rozostřeně, jakoby se díval přes zamrzající okno. Zhoršuje se barvocit, zvyšuje se citlivost na světlo a také narůstá krátkozrakost. Ne nadarmo nese toto nemocnění latinský název katarakta, který v překladu znamená „padající brána“, z již uvedených důvodů, kdy má člověk pocit, jakoby se mu před okem spouštěla clona.

Příčiny šedého zákalu nejsou dosud úplně zřejmé. Nejčastěji jim trpí starší lidé, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům. U této oční vady hraje roli mnoho faktorů. Negativně působí kouření, onemocnění cukrovkou nebo také složení stravy. Právě zdravá výživa, především dostatek vitamínů C, E, B komplexu a zinku působí preventivně od vzniku šedého zákalu.

Šedý zákal může také vzniknout v důsledku nadměrného užívání některých léků, následkem očních úrazů, zánětů a podobně. Nezbytnou prevencí je pravidelná návštěva očního lékaře a také dobrá informovanost. Institut pro lepší zrak nabízí komplexní informační servis, který můžete po registraci v klientské zóně rozšířit o informace k tomuto onemocnění. Dozvíte se informace o prevenci, léčbě a dalších faktorech ovlivňující kataraktu.

Reklama