Jak pomoci seniorům s inkontinencí: Praktické tipy pro pečující

Zdroj foto: Comeback Images / Adobestock.com

Stáří je bohužel nevyhnutelně spojené s příchodem zhoršeného zdravotního stavu. Problémům se zcela vyhne jen málokdo. Výzvu mohou tyto potíže představovat i pro blízké pečující osoby. Řadíte-li se právě mezi pečující osoby, máme pro vás několik tipů, jak pomoci při potížích s inkontinencí.

Reklama

Nejde o nic neobvyklého

Hned na úvod ujasněme, že inkontinence není nic neobvyklého ani v nižším věku. Někoho dokonce trápí již od dětských let. Typičtější je ale právě ve stáří. Zpočátku může jít o menší úniky moči, později se mohou problémy zhoršovat. S rostoucím věkem se může objevit i noční pomočování, či dokonce problémy se zadržením stolice.

Problémy s inkontinencí ale během života potkají více než 30 % populace, proto je nutné především zachovat klid. Existují funkční řešení a se správným přístupem vše zvládnete. Patří k nim například plenkové kalhotky pro seniory, které unikající moč či stolici zachytí a nedojde tak ke znečištění oděvu nebo ložního prádla. Používat můžete i nepromokavá prostěradla.

Žádný nátlak není na místě

Stejně tak jako za své pomočování nemůže v útlém věku miminko, nemůže za něj ani pacient senior. Zkrátka jde o přirozený vývoj organismu, který postupně slábne a ztrácí své schopnosti. Proto by rozhodně neměl nikdo seniory za pomočování trestat – ani verbálně. Místo toho musíte nabídnout své pochopení a situaci uklidnit. Je totiž velice pravděpodobně, že senior se kvůli inkontinenci cítí velice špatně – dvojnásob, pokud musí problém řešit pečující osoba.

Psychická pohoda je důležitá

Každý má nárok na důstojné stáří, a tak se musí pečující osoba snažit nabídnout otevřenou komunikaci, díky které bude schopna se seniorem celý problém probrat. Oba si musíte vzájemně sdělit, jak se cítíte a případně si vzájemně pomoci k tomu, abyste se cítili co možná nejlépe.

Díky tomu časem přijmete stav takový, jaký je, a z inkontinence zbyde už pouze zdravotní problém, který nepřiměřeně vysoká traumata ani na jedné straně nevyvolává.

Přizpůsobte domácnost i životní styl

Potíže můžete zmínit i vhodnou úpravou životního stylu či domácnosti. Mluvíme například o omezení alkoholu a kofeinových nápojů či dráždivých potravin. Díky tomu bude nutkání k vykonání potřeby u seniora menší. Odstraníte-li překážky v domácnosti, díky kterým bude cesta na toaletu i pro osobu s omezenou hybností opravdu jednoduchá, můžete všem ušetřit mnoho starostí. Jde například o automatické rozsvěcování světla, instalaci pomocných madel nebo odstranění nábytku pro rozšíření uličky v předsíni. Řešením může být i mobilní toaleta přímo v pokoji, kde senior přebývá.

Reklama