Jak ochránit finance před inflací?

Foto: Pixabay

Přejete si ochránit své úspory před inflací? Děsí vás, že vaše peníze vlivem zdražování ztrácí kupní sílu? Pak si přečtěte, jak investice do zlata pomáhají ochránit finance před inflací.

Reklama

Zlato je nejen v investorských kruzích známé jako bezpečný přístav pro finance. V dlouhodobém horizontu cena zlata i ostatních drahých kovů roste. To se však nedá říct o penězích, které vlivem inflace a kvantitativního uvolňování naopak svou hodnotu ztrácí.  

Aktuální míra inflace za měsíc srpen je podle Českého statistického úřadu 2,8 %. To znamená, že ceny nejvyužívanější služby a produkty zdražují. „Spotřebitelské ceny vzrostly v srpnu oproti červenci o 0,7 % a svůj meziroční růst zrychlily na 4,1 %, což je nejvíce od listopadu 2008. Ceny zboží se oproti loňskému srpnu zvýšily o 3,6 % a ceny služeb o téměř 5 %,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Jinými slovy zdražováním produktů a služeb dochází k znehodnocování finančních úspor. A je jedno, jestli úspory máte v hotovosti nebo na bankovním účtu. Jak ale své finance před ztrátou hodnoty ochránit?

Co přináší investice do zlata?

Jednou z možností, jak své úspory ochránit před inflací jsou vhodně zvolené investice. Například investice do zlata. V době vysoké inflace je pro spotřebitele výhodnější investovat, než finance nechat ležet na bankovním účtu.

Investice do drahých kovů pomáhá investorům i drobným střadatelům překonat ekonomické krize. Přestože drahé kovy, jako každá komodita, podléhají cenovým výkyvům, v dlouhodobém horizontu vykazují setrvalý růst. Investice do zlata je tak alternativou k spoření financí na spořicích účtech či k investicím do dluhopisů a akcií.

Zlato, jakožto dlouhodobý uchovatel hodnoty zaznamenává v ekonomicky turbulentních časech, které právě prožíváme, nebývale velkou poptávku především od menších střadatelů. Skutečnost potvrzuje prodejce investičního zlata, český e-shop se zlatem www.zlate-mince.cz, který na českém trhu funguje od roku 2003. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“ říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz

Investiční zlato je osvobozené od DPH

Výhodou, proč investovat do zlata je skutečnost, že investiční zlato je osvobozeno od DPH. Běžný zákazník, neplátce DPH, tudíž oproti jiným komoditám hned při nákupu ušetří 21 %. Naopak investiční stříbro od DPH není osvobozeno.

Jaké produkty existují?

Zlato jako komoditu lze pořídit v několika formách. Hlavní rozdělení představuje účel využití, tedy investiční nebo sběratelský účel. Do investičního zlata patří především investiční zlaté slitky neboli cihličky a investiční zlaté mince. Investiční zlato je vždy opatřeno sériovým číslem a certifikátem o ryzosti a původu. Investiční zlato slouží jako dlouhodobý uchovatel hodnoty v dané ryzosti a hmotnosti zlata.

Vedle toho existuje sběratelské zlato, které zastupují zlaté mince a dukáty s uměleckými reliéfy. Sběratelské zlaté mince a dukáty spojují jak hodnoty zlata, jako surovinu, tak i uměleckého zpracování. Do následné ceny sběratelského zlata se promítá počet vyražených kusů, hodnota kompletní sběratelské edice a samozřejmě poptávka trhu.

Investiční zlaté slitky

V rámci investic na českém trhu dominují švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus, které vynikají příznivou cenou oproti ostatním německým a švýcarským zlatým slitkům. Přitom české alternativy zlatých cihliček neexistují. Žádná česká mincovna totiž zlaté slitky nevyrábí.

 „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“ dodává Pavel Trtík.

Zlaté slitky, zdroj: pixabay.com

Investiční zlaté mince

Mezi nejoblíbenější investiční zlaté mince patří zlaté mince Vídeňské filharmonie neboli zlaté mince Wiener Philharmoniker. Tyto mince představují diskrétnější podobu, nejsou označeny sériovým číslem, jsou krásné na pohled a cenově jsou srovnatelní se zlatými slitky.

Sběratelské zlaté mince a dukáty

Sběratelské zlaté mince a dukáty mají kromě ceny zlata, také sběratelskou hodnotu. Do sběratelské ceny se promítá umělecké zpracování reliéfu, omezený náklad i příležitost a ročník, při které byly mince vydány. Velmi oblíbené jsou tradiční zlaté svatováclavské dukáty, které se vydávají na počest české státnosti od roku 1923. Oblíbené jsou také zlaté dukáty Karel IV., jejichž tradiční ražbu ustanovil sám český panovník a římský císař Karel IV.

Drahé kovy představují pro finance bezpečný přístav

Drahé kovy představují zajímavou příležitost k diverzifikaci finančního portfolia a k ochraně úspor před inflací. V posledních měsících poptávka po drahých kovech výrazně vzrostla nejen v České republice ale také na Slovensku a obecně v celé Evropě. Například slovenští zákazníci více nakupují investiční zlato v České republice. Hlavní důvodem je mnohdy nižší cena a dostupné zlaté cihličky skladem o hmotnosti jedné unce (1 Oz). Z důvodu omezení výroby zahraničních rafinérií v době koronavirových uzavírek byly totiž zlaté cihličky nedostatkovým zboží.

„Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ vysvětluje Kamila Bantová z e-shopu zlate-mince.cz

Pozn.: Článek ani informace v něm obsažené nejsou investorským doporučením.

Reklama