Jak (ne)stárnou naše buňky

Víte, že naše orgány, se neopotřebovávají zároveň s námi? Jsou „mladší“ než my. Ale třeba vlasy a nehty se regenerují pořád dokola. Podívejme se, jaký čas potřebují na svou obnovu některé zmíněné orgány.

SRDCE
U dospělého člověka je široké 8-9 cm a dlouhé asi 12 cm. Váha se liší podle pohlaví. U žen je to asi 230-280 gramů, u muže se pohybuje okolo  280-340 gramů.  V průměru srdce udělá okolo 100 000 úderů za den. I po záchvatu je schopno „opravit“ své vzniklé škody. Potřebuje na to asi 20 let.

OKO
Váží asi 7,5 gramů, ale je schopno pouze částečné regenerace. Buňky rohovky, které byly poškozeny nějakým cizím předmětem, se obnoví za 10 dní. Za to oční nerv bohužel schopnost obnovy nemá. Jeho poškození může mít za následek až oslepnutí.

STŘEVO
Délka střeva se pohybuje okolo 7 metrů a z toho něco přes 5 metrů je tenké střevo, které je nezranitelnější. Regenerace trvá 2 až 5 dnů.

KREV
Lidský organismus obsahuje asi 4-6 litrů krve. Je to okolo 8% tělesné hmotnosti. Muži mívají více krve než ženy. Hlavní funkce je dopravit živiny (glukózu, kyslík) a stopové prvky do tkání a odvádět odpadní produkty. Doba obnovy je 3 až 4 měsíce.

VLASY
Nejvíce jich mají na hlavě světlovlasí lidé (okolo 140 000), nejméně zrzaví (asi 80 000). Z každého vlasového kořínku postupně vyroste až 12 vlasů. Tloušťka vlasu je 42-95 mikrometrů a roste 2-6 let, pak vypadne (denně asi 70-100 vlasů). Za měsíc poporostou asi o 1,2 cm.

JAZYK
Slané, sladké, kyselé či hořké? Tuto informaci vysílá do mozku asi 10 000 chuťových pohárků, které mají až 50 typů chuťových buněk umístěných na jazyku.  Aby tento lidský smysl zůstal zachován v dobré kvalitě, zanikne za jeden den asi 10% poškozených buněk. Každých 10 dní tak má jazyk nové kompletně obnovené buňky.

ŽALUDEK
Jeho hlavní funkcí je trávení. Objem žaludku je jeden až dva litry a má velikost 25 až 30 cm. Normální obnovu buněk, která trvá 3-5 dnů, ohrožuje například nikotin a z toho důvodu mají kuřáci častěji žaludeční vředy než nekuřáci.

PLÍCE
Každá plíce má zhruba trojúhelníkovitý tvar.  Pravá plíce je větší než levá. Buňky se regenerují v různých intervalech. Ty na povrchu orgánů se rychle oslabují u kuřáků a lidem, kteří bydlí ve znečištěném životním prostředí. V některých případech se obnovují denně nebo během několika dnů. Za to buňky průdušek se obnoví asi za půl roku.

KOSTI
Lidská kostra poskytuje oporu a ochranu pro ostatní orgány. Kosti, ve kterých se ukládají minerální látky (vápník, fosfor), spolu se svaly umožňují pohyb. Kostra dospělého člověka je složena z 206 kostí, které se obnoví za každých 10 let.

POKOŽKA
Vrchní vrstva kůže chrání tělo před nepřízní vnějších vlivů. Bývá často narušena, stále se čistí a k obnově dochází za 2 týdny. Vrchní kožní buňky nejdříve odumřou, pak zhrubnou, šupinatí, chrání spodní, nově vzniklé buňky. Pak odpadnou.

MOZEK
Z funkčního hlediska je to velmi komplikovaný orgán vážící 1250 až 1380 gramů a má asi 100 miliard nervových buněk. Vyvíjí se a „dospělý“ je až ve dvacetipěti letech. Různé části mozku dohromady ovládají téměř veškeré dění v těle. Mozek vydrží celý život.

NERVOVÁ SOUSTAVA
Slouží k zachycení a zpracování podnětů, které působí na organismus a zajišťuje odpovídající reakce na ně. Centrální nervový systém je složen z mozku a míchy. V průběhu života se neobnovuje. Nervy ztratí svou schopnost obnovy ve chvíli ukončení svého vývoje. To znamená ještě před tím, než se narodíme.

Reklama