Zdravý spánek je pro seniory velmi důležitý, neboť jim pomáhá udržovat si dobré zdraví a vitalitu. Abychom jej co nejlépe podpořili, měli bychom jim pomoci vytvořit prostředí, ve kterém si klidně odpočinou a nebudou prožívat zbytečný stres nebo nepohodlí.
Zde je několik tipů, které mohou pomoci zajistit zdravý spánek pro seniory.
Volba správné matrace
Pro lidi ve vyšším věku je nejdůležitější, aby spali v pohodlném prostředí, které poskytne dostatečnou oporu jejich páteři. Jinak se druhý den budou budit dolámaní as bolestmi, případně se budou v posteli převalovat a vůbec si neodpočinou. Dbejte proto na kvalitní matraci pro seniory speciálně upravenou tak, aby byla tvrdší, antialergenní a neudržovala v sobě zbytečně mnoho prachu.
Pohodlná postel
Postel je pro spánek absolutní základ. Vhodná pro jednotlivce i páry je dřevěná postel 140×200 cm, která poskytuje jednotlivci více prostoru pro ležení a převracení se a je vhodná i pro dvojici. Zároveň by mohla být vyšší (například výška 50 centimetrů je optimální), aby se jim z postele snáze vstávalo.
Pyžamo, které jim skvěle sedne
Nedovolte seniorům ve svém okolí, aby chodili spát v obnošeném pyžamu z příliš hrubých materiálů, ve kterých se budou potit. Můžete jim raději koupit vtipné tričko pro babičku, ve kterém budou chic a zároveň si užijí příjemný materiál.
Pravidelné cvičení
Pravidelné cvičení může pomoci seniorům zlepšit kvalitu spánku a zmenšit riziko nočních probuzení. S vyšším věkem klesá výkonnost organismu. Přirozeně se během dne méně hýbeme, spotřebujeme méně energie, a tak večer starší lidé nejsou tak unavení, jako v mládí. To způsobuje těžší usínání. Právě díky cvičení nejen udržují kondici, ale zároveň se příjemně unaví a snáze usnou.
Vyvarovat se stimulantům
Alkohol a kofein mohou způsobit nespavost, proto je dobré se jim vyvarovat několik hodin před spaním. Senioři by neměli jíst ani mnoho cukru nebo kalorických jídel, která je nabijí energií. Základem je tedy lehká a nízkokalorická večeře alespoň dvě hodiny před spaním.
Udržovat si pravidelnou spánkovou rutinu
Senioři by měli mít pravidelnou spánkovou rutinu, aby jejich tělo vědělo, kdy má být aktivní a kdy se má připravovat na spánek. Pokud je to možné, senioři by měli mít každý den příležitost k tomu, aby se mohli fyzicky unavit, projít se na čerstvém vzduchu a udrželi si dostatečnou míru energie. Senioři by se měli snažit vést celkově zdravější životní styl, zejména pokud jde o jejich stravovací návyky, protože to může pomoci zlepšit kvalitu jejich spánku.
Příjemné prostředí
Příjemné prostředí v pokoji může pomoci seniorům relaxovat a usnout, včetně ticha a tmy, vhodného teplotního rozsahu a správné tvrdosti matrace. Tmu zabezpečíte hrubšími závěsy nebo žaluziemi, které dokáží pokoj zcela zatemnit. Pokud je senior někdy v noci dezorientován, na nočním stolku by měla být lampa, která se jednoduše zapíná. Tiše zajistí hlavně kvalitní okna. Pokoj je třeba před spaním vyvětrat, nepoužívat hrubé peřiny a snížit topení na maximálně 18 stupňů, i když je zima. Příliš vysoká teplota totiž způsobuje, že se tělo nedokáže uvolnit, případně se během spánku potíme, a to vede k tomu, že se během noci i několikrát vzbudíme.
Je důležité si uvědomit, že zdravý spánek je důležitou součástí celkového zdraví a wellness seniorů. Pokud budou senioři dodržovat tyto tipy, mohou zlepšit kvalitu svého spánku a udržet si zdraví a vitalitu po celou dobu svého života.