Jak být dokonalou tchýní? Zapomeňte na nevyžádané rady do života

Říká se, že tchýně a uzený jsou nejlepší studený. Pojďme ale tento nejapný vtip vyvrátit. Vždyť i vztah mezi tchýní a snachou či zetěm může být dobrý, zapotřebí je jen trocha tolerance, nadhledu a pochopení.

Vtipů o tchýních je požehnaně a pointa všech je většinou stejná. Vždy jde o to, že nejlepší je, je-li tchýně pořádně daleko. Opravdu ale nemůže existovat dokonalá tchýně, se kterou bude přivdaná nevěsta či přiženěný ženich dobře vycházet?

Jaké jsou slova v češtině začínající na „tch“? Tchán, tchýně a tchoř.

Obvykle panuje lepší vztah mezi zetěm a tchýní než mezi snachou tchýní. Důvod je prostý, maminky se svých synáčků nechtějí vzdát a často berou novou „ženu“ jako zlo. Najednou je v životě jejich synů středobodem zcela úplně někdo jiný. Najednou jim maminka nemusí vařit, prát a uklízet. Najednou je pro ně maminka na druhé koleji.

Zapomeňte na nevyžádané rady do života

Dobrá tchýně by neměla do ničeho mluvit, pokud není tázána. Rozhodně by se neměla do vztahu syna či dcery vměšovat. To ale neznamená, že byste měla být stále opodál. Je-li to nutné, je zapotřebí, abyste byla připravena vždy pomoci.

Nevyžádané rady raději spolkněte. Myslet si můžete cokoliv o druhé polovičce vašeho potomka, ale vyslovovat svůj názor a radit byste neměla. Vězte, že bude-li potřeba, pro radu si dítě přijde samo.

Říkáte si, že tohle všechno už víte? Přesto se snachou či zetěm ale nevycházíte? Pak je na čase si připustit, že z vás občas nějaká dobře míněná rada nejspíš vypadne. A pokud zrovna neradíte tehdy, když nemáte, pak se možná dopouštíte jiných nešvarů.

Přijde zeťák domů z hospody a ve dveřích stojí naštvaná tchýně s koštětem v ruce. Zeťák přihmouří oči a povídá: „Zametáte nebo odlétáte?“

Respektovat soukromí je alfou omegou dobrého vztahu s dětmi, proto zapomeňte na jakékoliv prolézání skříní a šuplíků. Hlídáte-li vnoučata, raději věnujte čas jim. Stejně tak dobře zvažte, zda je vhodné chodit k dětem bez pozvání. Pokud bydlí s vámi v rodinném domě, vždy před vstupem do jejich prostoru zaklepejte a vyčkejte na pozvání.

Plést byste se rozhodně neměla ani do výchovy vnoučat. Na vás je je občas pohlídat a především rozmazlovat. Jestliže máte snahu naučit děti na nočník, vždy se nejprve poraďte se snachou. Občas pomoci, občas poradit, občas uvařit, občas upéct, občas … Slůvko „občas“ je ve vztahu mezi tchýní a snachou velmi důležité, nic se totiž nemá přehánět.

Obžalovaný, proč jste shodil tchyni z balkonu? Chtěl jsem se jen přesvědčit, jestli v té pohádce je pravda, že saň umí létat!

Přesto je nutné podotknout, že tchýně je nepostradatelnou součástí každé rodiny. Pokud nepatříte mezi ty slídivé, stále radící a do něčeho montující se maminky, zasmějte se spolu s dětmi nad nejapnými vtípky o tchýních. Jste-li milující matka a tolerantní tchýně, pak na vaši osobu vtipy mířeny jistě nejsou.

 

Reklama