Italské město Padova

Starobylé univerzitní, a navíc poutní město si do dnešních dnů uchovalo svůj rušný život a důležitost. Jako mnoho italských měst je i Padova bohata na stavební a umělecké památky.

Patrně nejznámější je poutní Bazilika svatého Antonína postavená celá z cihel v pozoruhodné kombinaci byzantského, benátského, románského a gotického slohu, která má osm kopulí. Ani interiér nezaostává za vnějškem. Tři velké lodě jsou naplněny uměleckými díly.

Stěny pokrývá množství dalších reliéfů, obrazů a fresek. Opravdu úchvatné množství a bohatost. Přilehlý františkánský klášter má čtyři rajské dvory, tři z nich sloužily poutníkům a jsou i dnes volně přístupné. Upozorním, že bazilika je aktivní poutní místo. Bez vhodného oblečení, tedy zahalených ramen a delších nohavic či sukně,vás dovnitř nepustí (!)  Mám s tímto vlastní zkušenost, kdy jsem si musela přes holá ramena vzít svetřík.

Ve městě sídlí univerzita založená roku 1222, což z ní činí druhou nejstarší univerzitu v Itálii.

 Nejzajímavější a nejatraktivnější střed města tvoří Palazzo della Ragione, středověká soudní budova, která je pro město velmi charakteristická.

Uvnitř se nachází veliký sál, vyzdobený více než třemi sty freskami. Okolo této budovy se rozprostírají hned tři náměstí. Na Piazza delle Erbe se konají trhy. Jen kousíček odsud leží na stejnojmenném náměstí Dóm. Vedle něho stojí baptisterium (křtitelnice).

Padova

Vstup do křtitelnice je zpoplatněn. Stejně tak jako vstup do největší místní vzácnosti kaple Scrovegni. Fresky pokrývají naprosto celý interiér kaple, od země až na klenbu a znázorňují různá biblická témata. Patří mezi nejvzácnější fresky celé Itálie.

Padova každého zaujme především svou krásou a životem, který zde všude kvete.

Padova je také poutní místo, „město svatého Antonína“, slavného portugalského františkána, který zde zemřel roku 1231 a následujícího roku byl svatořečen.

V renesanci byla Padova jedním z hlavních center humanismu a vědy – působil zde např. Galileo Galilei. Padova, je kouzelné město a může se pochlubit velkým starobylým centrem, kde se dá jen tak bezcílně toulat. Téměř všechny ulice jsou krásně upravené a doplňují je četné obchody, kavárny a restaurace. Centrum nabízí nesčíselně atrakcí a památek, které můžete zkoumat a objevovat celý den, a ani tak vše nestihnete.

Chcete-li důkladnější prohlídku většiny skvostů, měli byste si vyhradit dva či tři dny jen na pobyt v Padově. Tohle krásné historické město za to rozhodně stojí.

Reklama