Informační linka pomáhá seniorům s rezervací na očkování proti covidu-19

Foto: Pixabay

Od 15. ledna mohou starší lidé volat na bezplatnou informační linku 800 160 166, na které jim operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři hlavního města odpoví na případné dotazy k očkování. Informace poskytnou ale také o pomoci, kterou obyvatelům nabízejí městské části. Magistrát hlavního města Prahy společně s ŽIVOTem 90 provozují linku od jara 2020.

Reklama

Asistence při registraci byla spuštěna 15. ledna od 12 hodin. Linku pro seniory a seniorky bude obsluhovat až 16 operátorů naráz. Linka bude určena pro pražské seniory a seniorky nad 80 let. „V ostatních krajích by měli volat na místní krajskou linku. Každý z krajů by takovou regionální linku měl mít. Pečující, kteří mají dotaz k očkování, by měli primárně volat na linku 1221,“ uvádí hlavní koordinátorka registrační a informační linky Terezie Šmídová.  

Informační a podpůrné linky zřídily nebo plánují zřídit také mnohé městské části. Bohužel je zatím omezen počet linek, které se v kraji mohou zapojit do Centrálního rezervačního systému. Doposud jich nebylo tolik, kolik je potřeba pro 60 tisíc starší lidí, z nichž mnozí budou potřebovat nejen zarezervovat datum a případně měnit termíny, pomoci s dopravou na očkovací místo apod. 

Linka 800 160 166 bude sloužit především k asistenci s registrací a samotnou rezervací termínu očkování. Dále bude poskytovat základní informace týkající se vakcinace.  

Starší lidé s dotazy na tato témata volali do teď na linku důvěry Senior telefon ŽIVOTa 90. Z dotazů především vyplývá nejasnost registrace, když klienti neovládají internet, nejasnost, kdy na ně přijde řada, nejasnost, jak budou informování o termínu a místě očkování, nejasnost, jak se tam dostanou, když jsou imobilní, nebo jinak zdravotně handicapovaní,“ doplňuje vedoucí linky důvěry Senior telefon František Horák. U volajících převažuje souhlas s očkováním. „Je to velmi důležité i pro pečující, kteří si budou, jak sami říkají, moci vydechnout, že jejich (pra)rodiče budou konečně v bezpečí,“ dodává Horák. 

Mezi operátory budou jak dobrovolníci, tak zaměstnanci a zaměstnankyně ŽIVOTa 90, i bývalý a současný ředitel organizace. Během čtvrtka, kdy jsme výzvu vypustili, se nám zaregistrovalo již 16 dobrovolníků. Na každý den budeme potřebovat až 32 operátorů. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu: dobrovolnici@zivot90.cz,“ vyzývá Šmídová.  

Reklama