I rostliny potřebují vhodné sousedy

Sousedy si většinou nevybíráme, a proto spolu někdy nemusíme úplně dobře vycházet. A stejně je tomu i u rostlin. Už naše babičky zjistily, že si spolu některé rostliny rozumí lépe a jiné hůře. Rostlina totiž potřebuje stejně jako člověk partnera, s kterým se bude dobře snášet. Dnes vám poradíme, které druhy k sobě patří a kterým kombinacím bychom se měli raději vyhnout.

 

Některé rostliny si rozumí natolik, že se dokonce navzájem podporují v růstu a pozitivně ovlivňují i chuťové vlastnosti souseda. Byla by škoda, kdybychom této vzájemné souhry nevyužili. Naše babičky tyto znalosti využívaly i při přípravě jídla. Říkaly, že ty rostliny, které se nesnesou už na zahrádce, nesnesou se ani na talíři. Proto jsme pro vás připravili jednoduchou tabulku dobrých a špatných sousedů.

Dobří sousedé

Brambory – zelí, kapusta, špenát, fazole, kopr

Celer –  květák, fazole, pórek, rajčata, špenát, cibule

Cibule – mrkev, hlávkový salát, jahody, kopr

Červená řepa – fazole, okurka, kedlubny

Česnek – jahody

Fazole – hlávkový salát, červená řepa, kedlubny, celer

Hlávkový salát – kedlubny, pórek, ředkvičky, česnek, špenát, jahody

Hrách – mrkev, hlávkový salát, hlávkové zelí

Kapusta – pórek, celer, hrách

Mrkev – cibule, pórek, hrách, kopr

Pórek – mrkev, celer, salát, jahody, rajčata

Nevhodní sousedé

Brambory – celer, slunečnice, rajčata, cibule

Fazole – hrách, cibule

Hlávkový salát – petržel, celer

Hrách – fazole, pórek, cibule, rajčata

Kapusta- cibule, jahody

Okurky – rajčata

Rajčata – brambory, hrách, červená řepa

Ředkvička – čínské zelí, okurek

Špenát – červená řepa

Máme pro vás ale i příklady některých překvapivých soužití, které rostlinám vyloženě svědčí a chrání je před různými škůdci a nemocemi. Například jahodníku se nejlépe daří tam, kde předtím rostly ko přiv y. Také máta je dobrým společníkem pro zelí, protože jej výrazná vůně odrazuje bělásky zelné a drátovce. Stejně tak celer odhání bělásky ze zelí a zelí naopak chrání celer před septoriózou, která je podporována vlhkým prostředím. Zelí ale jednoduše všechnu přebytečnou vodu vypije. Lichořeřišnice, koriandr a měsíček pak podporují zdravý vývoj brambor a rajčata zasazené v blízkosti třešní odpuzují černé mšice.

Reklama