I pro hraní dětí na zahradě platí určitá pravidla

Prázdniny jsou časem her a dětského dovádění. Máte-li k dispozici zahradu u rodinného domku, zcela určitě přemýšlíte, jak ji dobře zabezpečit, aby nedocházelo ke zbytečným úrazům dětí. Ty jsou velmi často všetečky, všude vlezou a žádné nebezpečí si neuvědomují. V zápalu hry si tak lehce mohou způsobit úraz a pokazit si volno od školy jeho léčením. Bohužel, mnohdy dochází i k tragickým neštěstím a smrtelným úrazům. Jak udělat zahradu bezpečnou, aby byla pro děti oázou klidu?

Bazény, studny či jezírka mohou vaše děti ohrozit na životě

Mít na zahradě vlastní bazén je sen leckterého majitele rodinného domku. Což o to, v současné době již není problém si ho pořídit, protože nabídka obchodů s tímto sortimentem je velmi pestrá. Je však třeba si uvědomit, že utopit se lze skutečně i v malém množství vody, zvláště jedná-li se o děti. Hloubka zahradních bazénů je většinou taková, že stačí, aby do nich malé dítě spadlo a už se z něho nedostalo ven. Každým rokem černá kronika oznamuje několik dětských úmrtí utonutím právě v domácím bazénu.

Jedna z možností, jak zabezpečit bazén, je pořídit na něho vyztuženou síť. Nebo vybudovat okolo něho plotek. Přesto je třeba ale mít stále nad malými dětmi dozor a nenechávat je na zahradě ani na chvíli samotné. Tak, jak je nebezpečný bazén, je třeba děti bedlivě hlídat také v případě, je-li na zahradě studna nebo jezírko – hrozí totiž také utonutí.

Trampolíny jako zdroj zábavy i nebezpečí

Zdrojem dětské zábavy jsou bezesporu i trampolíny. Dnes jsou již běžně k dostání, a tak zdobí nejednu zahradu. Jenže též na nich dětem hrozí nebezpečí úrazu. Obzvláště – skáče-li na jedné trampolíně najednou více dětí. To obvykle odnese některé zlomenou končetinou či nosem, trhlinami na hlavě nebo poraněnou páteří. Bohužel i na trampolíně může dojít ke smrtelnému úrazu. Proto by na ní mělo skákat vždy jen jedno dítě, aby byl pohyb bezpečnější. Nejvíce jsou přitom ohrožené děti do 6 let.

I pro trampolínu platí jedno důležité pravidlo – bez dozoru dospělého se to prostě neobejde. A nezapomeňte, že skákat s plnou pusou jídla nebo se žvýkačkou zvyšuje pravděpodobnost úrazu. Pružiny trampolíny by měly být schované pod podložkami a sama trampolína se neobejde bez ochranné sítě, která v případě pádu dítě zachytí.

Reklama