Humprecht – Plakánek – Kost

Výlet začínáme u vlakového nádraží v Sobotce. Trasa měří zhruba 12 km a můžeme si ji kamkoliv prodloužit. Vydáváme se po žluté značce a brzy se dostáváme k loveckému zámku Humprecht, který stojí uprostřed lesů. Po jeho prohlídce pokračujeme v cestě a napojujeme se na naučnou stezku Plakánek, po které dojdeme do cíle našeho výletu.

Procházíme kaňonovitým údolím mezi skalami. Výhledy tu nejsou, zato se nestačíme divit, kolik rostlin, které jinde již nespatříme, roste v tolik turisty navštěvované lokalitě.

Vystupujeme z lesa a jdeme do mírného kopečka. Znenadání se před námi rozprostře malebný rybník Obora. Pokračujeme kolem něj skalnatým kaňonem. Nejdeme již lesem, pouze skalami podél vody, všude ticho, jen ptačí zpěv odrážející se od skal. Nacházíme se v údolí Plakánek.

Romantické údolí kolem říčky Křenice je plné jehličnatých stromů a opředeno mnohými pověstmi. Všechny, které známe, se nám jeho průchodem vybaví a všem snadno uvěříme. Překrásná atmosféra nás přinutí nepospíchat odtud a vychutnat si jedno z nejkrásnějších míst Českého ráje.

Pomalu postupujeme dále a přicházíme k malebné obci Střehom, kde nemůže minout vodní mlýn.

Zhruba v půli cesty údolím procházíme kolem Pilského rybníku. Na první pohled zanedbaný rybník je velmi čistý a útočištěm se stal pro raky říční. Při troše štěstí je kolem něj možné zahlédnout běžnou lesní zvěř, ale také třeba tchoře nebo jezevce a večer netopýra.

A najednou, aniž bychom to čekali, se před námi v celé své kráse vyjeví majestátní hrad Kost.

Pokračovat můžeme dle rozcestníků kamkoliv, všude to stojí za to.

Reklama