Hrad Šternberk byl přepychovým aristokratickým sídlem

Hrad Šternberk založil v polovině 13. století příslušník starého českého šlechtického rodu Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka. Tento hrad na táhlém ostrohu na úpatí Nízkého Jeseníku střežil obchodní cestu do Polska. Poznejte historii i současnost hradu Šternberk.

Hrad jako svou rezidenci využíval taky olomoucký biskup Albrecht Aleš ze Šternberka, který nechal hradní kapli vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře císaře Karla IV. Pak v 17. století zakoupil toto významné šlechtické sídlo Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna a šlechtický rod Lichtenštejnů tento hrad držel až do poloviny 20. století. Teprve koncem 19. století byl hrad opraven a přestavěn ve stylu romantického historismu a vzniklo zde luxusní aristokratické sídlo. Jan II. z Lichtenštejna hrad postupně vybavil historickým nábytkem, obrazy, plastikami a gobelíny.

Na hradě se zachovala původní středověká válcová věž a taky zbytky středověkého opevnění hradního paláce, které jsou vkusně zasazeny do hradních budov přestavěných ve stylu romantického historismu. Na hrad navazuje taky podhradí a pěkný lesopark.

Z doby šlechtice Albrechta Aleše pochází biskupská ložnice s dřevěným trámovým stropem. Zdejší Rytířský sál je zase vyzdobený fragmenty italských sochařských děl, a monumentálním renesančním portálem z růžového mramoru. V hradní kapli se nachází expozice gotických plastik a obrazů nejenom z Moravy, ale taky z dalších oblastí střední Evropy. Je zde umístěna rovněž replika proslulé gotické Šternberské Madony z konce 14. století.

Na hradě je taky pěkná sbírka renesančních a barokních kachlových kamen. Na hradě si však můžete prohlédnout další sály a komnaty, dokumentující vývoj hradních a zámeckých interiérů od gotiky po baroko.

Reklama