Halogeny a LED žárovky: v čem jsou jejich výhody a nevýhody?

Různých typů žárovek je dnes tolik, že je těžké se mezi nimi vyznat. Stejně tak je složité vyznat se v technologiích svícení. Klasické wolframové žárovky už se dávno nevyrábějí a jedničkou na trhu jsou bezesporu LED světla. Velký podíl mají ale také halogenová světla, která mnoho zákazníků nedokáže dobře od LED technologie odlišit. Přitom rozdíl je podstatný.

Co jsou to halogenová světla?

Halogenové svítidlo, Foto: Canva

Halogenová světla jsou jinou technologií než LED svítidla, ale mají k nim velmi blízko. Oproti klasickým LED světlům je jejich velká výhoda jasnější světlo. To oceníte například v koupelně. Halogeny je vhodné instalovat všude tam, kde se často rozsvěcuje a zhasíná, protože nejsou tak náchylné. Koupelna je tedy ideální místo, kam umístit LED halogenová světla – to se dokonce vyplatí více než takzvaná úsporná světla.

Výhody halogenového světla

Hlavní výhodou halogenů je vyšší světelná účinnost a bělejší světlo. Světlo je opravdu intenzivní a bílé – samozřejmě záleží na halogenové žárovce, ale může dosahovat více než 6 000 Kelvinů, to je nejbližší chromatičnost dennímu světlu. Světelný tok zejména u přenosných pracovních LED reflektorů s baterií bývá až 5000 lumenů.

Nevýhody halogenů

Nevýhodou halogenů oproti běžným žárovkám je především to, že déle nabíhají, než začnou účinně svítit. Stejně tak mají nižší životnost. Zatímco běžné LED žárovky vydrží svítit až 25 000 hodin, životnost halogenové žárovky je okolo 2 000 hodin. Halogeny obecně pracují při vyšších teplotách vlákna, to může být další nevýhoda, protože zároveň hřejí.

Běžné LED světlo

Led žárovka, Foto: Canva

Klasické LED žárovky dnes najdeme ve většině bytů. Jsou výhodné především ve své úspoře. Například proti klasickým wolframovým žárovkám dokážou uspořit více než 90 % energie na svícení, a přitom je světlo intenzivnější. Nyní LED žárovky představují nejlepší možnou volbu, jaké osvětlení do domácnosti zvolit.

Výhody LED žárovek

Na trhu jsou LED žárovky v různé kvalitě. Nicméně ty lepší světelné LED zdroje slibují dlouhou životnost okolo 15 000 hodin svícení. Nejkvalitnější LED žárovky ale vydrží svítit až 30 000 hodin. Běžně vydrží LED žárovka při běžném svícení zhruba 15 let. Proto se investice do LED osvětlení rozhodně vyplatí.

Nevýhody LED žárovek

Mezi možné nevýhody LED žárovek patří vyšší pořizovací náklady. Jsou na počáteční investici zřejmě nejdražším osvětlením, ovšem investice se vyplatí. Zároveň mohou být náchylnější na kolísání proudu a teplotu, v obou případech se výrazně snižuje jejich životnost.

Autor: Michal Černý

Reklama