Fototapety s vesmírným i vzory jsou trendy – jak je však zařadit do interiéru, aby působily přirozeně?

Fototapeta a plakát s vesmírnými motivy. Foto: Myloview.cz

Snad každý z nás se jako malý chtěl alespoň na chvíli podívat ke hvězdám. A dnes mají stejnou touhu naše děti nebo vnuci. Oni mají však mnohem více možností, než tomu bylo dříve – s vesmírnými raketkami a planetami je dnes k dostání řada předmětů, včetně 3D fototapet, které působí opravdu realisticky.

Reklama

Není tedy problém chvíli zapomenout na všední starosti  a toulat se neprobádanými cestami – stačí se jen zahledět do hlubin fototapety nalepené na zdi. Ale jak to udělat, pokud chcete, aby i takto neobvyklý motiv působil v moderním interiéru dobře a především dokonale zapadl do prostoru?

Fototapeta vesmír a jak na její výběr

Běžné fototapety do bytu nebývají obvykle příliš výrazně barevně strukturované. Obvykle se drží jednoho barevného ladění a zbytek se snaží dohánět prostřednictvím detailů. Ovšem vesmír je už ze své primární funkce a vzhledu docela jiný. Aby mu tedy co nejvíce slušela kombinace s jinými dekoracemi v místnosti, a přitom ještě stihl působit maximálně přirozeně, je třeba pro něj zvolit vhodné pozadí.

A to platí především pro již zařízené místnosti, do kterých se snažíme tapetu doslova „vsadit.“ Dejte si pozor především na správný výběr prvků a struktur, s nimiž to rozhodovaně doporučujeme nepřehnat. Například lesklý vzor nebo povrch by se měl v celé místnosti objevit maximálně jednou. Pokud už tedy máte například lakované skříňky v obývákové stěně, nevybírejte si fototapetu se stejným efektem – místnost by pak totiž působila přeplácaně, a to by rozhodně nemělo být účelem.

Stěna sloužící jako pozadí pro 3D tapety na zeď vesmír by pak měla být vymalována nejlépe neutrální barvou, případně může zcela ladit s okraji tapety (vesmír bývá často černý, takže nemusí být od věci použití této barvy i na stěně – ale pouze na jedné, větší prostor vymalovaný načerno by působil spíše zádumčivě a stísněně). A pamatujte si, že pokud je pro dekoraci interiéru použito dva nebo více vzorů, tedy pokud byste chtěli například zkombinovat přírody a vesmír v podobě menších tapet na zdech či nábytku, měly by mít navzájem velmi podobný styl a barvu. Pokud se na tento akcent nezaměříte, pak nebude jejich kombinace téměř jistě vůbec fungovat.

3D tapety na zeď vesmír a kouzla s prostorem

A co vzít v úvahu při výběru vhodného motivu? Samozřejmě to, jak se vám daný motiv líbí. Ovšem 3D tapeta vesmír by také měla působit tím správným dojmem. A co přesně máme na mysli? Přece základní pravidlo vnímání optiky prostoru.  Chcete rovinu stěny rozšířit? Pak použijte spíše horizontální vzory. To způsobí mimo jiné i to, že se v jinak malé místnosti budeme cítit o něco lépe. Ovšem pokud potřebujete dodat útulnost opravdu velkému prostoru, pak do něj neváhejte vnést spíše nějaký vertikální prvek.

V žádném případě se však nedoporučuje  navzájem kombinovat vertikální a horizontální vzory, i když vás k tomu někdy může samolepicí fototapeta na zeď svádět. Bývá totiž lákavé vložit například mezi dvě úzká okna jednu tapetu s horizontálním vzorem. Finální výsledek však obvykle nepůsobí tak, jak jste zamýšleli. Jak vypadají takové kombinace v praxi se můžete podívat například zde: https://myloview.cz/fototapety/podle-kategorie/vesmir/.

Fototapeta s přírodou a hvězdnou oblohou. Foto: Myloview.cz

3D tapeta vesmír a kombinace barev

A pozor si dejte i na kombinaci světlých vs. kontrastních barev. Vždy se snažte držet pouze jednoho konceptu a barevného ladění. Aby však vaše fototapeta vesmír působila opravdu přirozeným dojmem  a zároveň vysílala do okolí přívětivé signály, měli byste nějaký ten kontrast do místnosti přece jenom zapracovat. Pokud totiž máte všude například jen vertikální nebo pouze horizontální vzory, a to navíc ve stejném provedení, nepůsobí to na lidskou psychiku obvykle příliš dobře.

Zakomponujte proto do interiéru několik menších dekorací v odlišném prostorovém vyznění, vedle nichž vaše fototapeta na zeď bez problémů vynikne, a zároveň bude působit harmonicky. A kde si vybrat tu správnou? Zkuste to u specialistů na stránkách: https://myloview.cz/.

Fototapeta s hvězdami a oblohou. Foto: Myloview.cz

Reklama