Folklór je to, co dělá Jižní Moravu Moravou

Jižní Morava byla a stále je nositelem tradic, zvláště těch lidových. Ty jsou zde patrné takřka na každém kroku. Specifické domy, pestré kroje, obyčeje i dávno zapomenutá řemesla jsou součástí zdejšího života. Zpestření navíc najdeme i v charakteristickém nářečí, něžných, ale i rázných rytmických lidových písních, tancích nebo cimbálové muzice.

Místní obyvatelé jsou navíc ohromně pohostinní, a proto zde ubytování nalezneme takřka na každém kroku a v každé (byť i té nejmenší) jihomoravské vesničce a to bez rozdílu na okresech, ať je to tedy Ubytování v Jedovnicích, Podyjí nebo Ubytování Moravský kras, vždy narazíme na vlídné a pohostinné lidi, kteří rádi a s ochotou poskytnou služby svého penzionu, či hostince.

Při naší návštěvě tohoto krásného kousku krajiny si svou cestu můžeme obohatit i o doslova životní zážitky, ať už jde o historické průvody nebo vinobraní, kdy centra měst zaplní středověká řemeslná tržiště a ležení vojenských žoldáků. Hudba se ozývá ze všech koutů a na náměstích se bujaře tančí a jásá. Velkolepou nádheru korunují rytířské turnaje, divadla, soutěže pro děti a závěr neodpustitelné slavnostní večerní ohňostroje. Především se však otevřou brány (ale i branky) vinných sklepů a ochutnává se místní víno – zralé i kvasící, tedy v podobě burčáku, a to je pro návštěvníky opravdu příjemným zpestřením celého dne. Hotely a penziony jsou tak doslova plné od Znojma po Blansko.

Jednou z nejznámějších tradic je tzv. „Jízda králů“. Ta má svůj základ v 15. století, kdy tehdejší uherský král Matyáš po porážce s českým králem Jiříkem z Poděbrad uprchl zpátky do Uher přestrojený v ženských šatech. Onen „král“ jede na bílém koni přestrojený v ženských šatech a tvář má zakrytou pentlemi. V ústech na důkaz své mlčenlivosti navíc svírá růži. Krále pak doprovází celá jeho družina v překrásných krojích na ozdobených koních. Zkrátka a dobře, zhlédnout jízdu králů je neopakovatelným zážitkem, který musíte vidět.

Reklama