Finanční produkty pro seniory – které jsou opravdu výhodnější a které jen laciným lákadlem?

Foto: Martin Prague / Shutterstock.com

Trh s financemi je velký. Vejdou se do něj všechny bankovní a nebankovní půjčky, také účty, spoření, investice nebo pojištění, ať už majetku nebo třeba úrazové. Některé nesou speciální označení, které ukazuje, na koho jsou cíleny. Spoření pro děti, hypotéka pro mladé nebo půjčka pro důchodce. Zaměřme se dnes na produkty označené jako „seniorské“, „pro důchodce“ nebo „pro seniory“. Přinášejí nějaké výhody, nebo se jim spíš vyhýbat, protože jsou jen marketingovým trikem?

Reklama

Účet pro seniory

Účtů pro seniory není nabízeno mnoho, ale využívá jich poměrně dost klientů vyššího věku. Jsou nabízeny dvěma největšími bankami na českém trhu, které mají hustou síť poboček i bankomatů. Podstatou účtů pro důchodce je vyšší míra osobních služeb, které se k nim váží. O co jde?

U účtů pro seniory se počítá s tím, že jejich majitelé nebudou preferovat online bankovnictví, ale raději si zajdou na přepážku a požádají pracovníka banky, aby jim s nastavením čehokoliv pomohl. Také častěji využívají výběru hotovosti z bankomatů, proto v obchodech jen neradi platí kartou. A na internetu v podstatě nenakupují.

Zvýšená hustota pobočkové a bankomatové sítě je pro banku docela drahá – a tak si na seniorském účtu napočítá každý měsíc mnoho poplatků. Ty je nutné vnímat jako jakousi daň za lenost seniora zřídit si účet u levné internetové banky a ovládat si ho sám, plně online, třeba z mobilu.

Půjčka pro důchodce

Zatímco účet pro seniory má své výhody a dokáže důchodcům přinést jisté služby navíc, je půjčka pro důchodce pouhým reklamním tahákem. U úvěrů totiž není nijak stanoveno věkové rozlišení – a když se podíváte na nabídky bankovních půjček, pak zjistíte, že jsou běžně poskytovány i lidem v penzi. Stačí, aby měli dostatečný důchod, případně prokazatelný přivýdělek. Podrobný článek ohledně půjček pro důchodce naleznete zde. Je v něm vysvětleno vše podstatné.

Pojištění pro seniory

Ani v případě pojištění nenajdeme nic, co by se specializovalo na seniory a neslo jim nějakou výhodu nebo službu navíc. V oblasti životního pojištění jsou seniorské produkty dokonce extrémně drahé, protože riziko pojistné události s věkem extrémně narůstá. A na majetkovém pojištění se vše nastavuje podle stavu majetku, nikoliv jeho majitele. Pojištění nemovitosti i domácnosti se nastavuje podle velikosti bydlení a jeho vybavenosti. Kdo v v něm žije, je pojišťovnám naprosto „šumák“.

Seniorská hypotéka

V oblasti seniorských hypoték se ovšem dostáváme k opravdu specializovanému produktu zaměřenému na lidi ve vyšším věku, většinou nad 60 nebo nad 65 let. Tahle hypotéka se často nazývá též reverzní nebo zpětná. O co v ní vůbec jde?

Seniorskou hypotéku si může vzít člověk dostatečného věku, který je zároveň majitelem svého bydlení. Je jedno, zda domu nebo bytu. Z hypotéky obdrží peníze v předem dohodnuté výši, ale vůbec je nesplácí. Jak peníze využije, je zcela na něm – nejčastěji si lidé takto přilepšují ke svému důchodu.

A jak se dluh splatí? Většinou až po smrti seniora, který si zpětnou půjčku vzal. Bydlení, na které byla hypotéka poskytnuta, bylo totiž zastaveno ve prospěch poskytovatele. Po smrti seniora je bydlení prodáno a z výtěžku se uhradí dluh. Případný přeplatek získají dědicové. Jestli vás reverzní hypotéka zaujala, zde najdete všechny potřebné detaily a upozornění na rozdíly v nastavení tak, aby bylo pro vás a vaše potomky co nejvýhodnější.

Tip: Možná se vám budou hodit informace pro seniory, jimž může hrozit exekuce.

Reklama