Filipka, turistický cíl ve Slezských Beskydech

Vrchol Filipka položený v 761 metrech nad mořem může být konečným cílem turistů či odpočinkovým místem při putování na další vrcholy. V okolí této přírodní památky se vám nabízí horské chaty, typické usedlosti i cyklotrasy. Spadá pod katastrální území Návsí u Jablunkova a je součástí pohoří zvaného Jablunkovská brázda, která je hranicí mezi Moravskoslezskými Beskydy na západě a Slezskými Beskydy na Východě.

Vydat se zde můžete z několika míst, sama je totiž hranicí mezi obcemi Hrádek, Návsí a Nýdek, což dokazuje i starý hraniční kámen. Z vrcholu hory se sice nepodíváte na žádné panorama, za to zde můžete posedět při ohni a uvážit, kam se vydat dále. Pokud zvolíte žlutou trasu, můžete sejít na železniční stanici v Bystřici nad Olší, která je vzdálena sedm kilometrů od města Jablunkov. Po zelené se pak dostanete do obce Hrádek ve Slezsku. Pro delší cesty se pak vydejte k Chatě pod Čantoryjí po 10 kilometrové stezce či na Malý Stožek, ke kterému je to sice pouhé 4 km, zato se dá pokračovat dále na Velký Stožek a do sedla Gruníček. Filipka není neznámým cílem ani pro cyklisty, z mnoha různých tras vedených všemi směry uvádím například červenou z obce Nýdek dlouhou 5 kilometrů.

Roku 1990 byla zdejší lokalita prohlášena za přírodní památku. Oblast zaujímá rozlohu 1, 11 hektarů a rozkládá se na jihozápadním svahu. Ze stromů zde lze vidět skupiny smrků, které jsou prostřídány jasanem ztepilým či jalovcem. Na místě kde kdysi bývaly jen travnaté louky, lze také spatřit ptáka batolce duhového či zmiji obecnou.

Již jsem zmiňovala také horské chaty, ty se nachází v blízkém okolí, nejstarší je tradiční goralská dřevostavba, která vás svým uchovaným typickým zjevem přiměje popustit uzdu pohádkové fantazii. Směrem na jih se dostanete k rekreační chatě Celní správy a nejzajímavější stavbou je bezesporu turistická restaurace, do níž stále míří spousta turistů, a tak vás ani nenapadne pochybovat o dobré kuchyni, kvalitní obsluze a samozřejmě i výborném pivu, které si jistě po pěší túře vychutnáte. Až k ní budete z vrcholku vzdáleného pouhých 500 metrů mířit, povšimněte si malého pomníčku s nápisem „Forstmeister Emil Merk † 24. VI. 1911“ či pštrosů, které chovají pár metrů od chatky.

Díky skvělé túře, nádhernému výhledu ze zahrádky chaty i jejímu vyzdobení v podobě mnoha dřevěných samorostů jistojistě stojí za to Filipku navštívit.

 i-Senior.cz

Reklama