Exotická dovolená v zimě – 1. část

Stále více Čechů dává v zimním období přednost před sněhem a chladem prosluněným písčitým plážím. Exotické zimní dovolené zaznamenaly v posledních letech pokles cen, dovolit si je tak může stále více turistů. Teplých krajů, kde vás i v zimním období čekají tropické teploty, je celá řada. Poradíme vám, které jsou pro strávení vaší zimní dovolené ty nejlepší.

Exotické kraje v zimě lákají nejen teplým klimatem, ale i odlišným kulturním a sociálním prostředím, které pro řadu turistů představuje příjemnou změnu a odreagování. Turisté by přitom měli mít na paměti, do jakých destinací se vydávají. „Cestovatelé do exotických krajin by si předně měli zjistit, zda pro vybranou destinaci neplatí vízová povinnost, respektive zda země po českých turistech nepožaduje nějaký jiný typ dokumentů potřebný pro vstup. Zároveň by si měl každý vyhledat informace o tom, zda není nutné podstoupit preventivní očkování,“ upozornil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz, která je největším prodejcem zájezdů na českém internetu. Všechny tyto informace lze jednoduše získat například na internetových stránkách ministerstva zahraničních věcí. Dále je nutné dbát kulturních, sociálních a náboženských odlišností exotických destinací a vyvarovat se takového chování, které je pro dané lokality nepřijatelné.

Tip 1: Bali

Bali je nejzápadnější ostrov souostroví Malé Sundy náležícího k Indonésii. Tento tropický ráj je ze severu omýván Jávským mořem a z jihu Indickým oceánem. Země nabízí krásné přírodní scenérie. Jednou z největších přírodních zajímavostí je například aktivní posvátný vulkán Mount Agung ve vnitrozemí. Hlavním lákadlem ostrova jsou ovšem dlouhé slunečné pláže, které jsou rájem pro surfaře z celého světa. Nejznámější z nich zvaná Kuta měří dokonce šest kilometrů. Ostrovní letoviska jsou vyhlášena svým čilým nočním životem. Místní obyvatelstvo vyznává buddhistickou víru a hovoří místním dialektem indonézštiny. V turistických resortech však není problém domluvit se anglicky. Pro přílet na Bali platí pro české turisty povinnost mít platné vízum na 30 dní a zpáteční letenku. Vízum je možné zakoupit přímo na místě nebo prostřednictvím cestovní kanceláře. Desetidenní pobyt v této lokalitě je možné získat za cenu pohybující se kolem 40 000 Kč.

Tip 2: Dominikánská republika

Karibský ostrovní stát, který Kryštof Kolumbus nazval „rájem na zemi“, se rozkládá na východní části ostrova Hispaniola. Tento tropický ostrov nabízí turistům vše od vysokých hor až k pobřežním plážím. Milovníci adrenalinových sportů mohou vyzkoušet divokou vodu v oblasti Jarabacoa nebo zdolat více než 3 000 metrů vysokou horu Pico Duarte. Naopak pro klid a relaxaci jsou ideální nedotčené pláže na severní části ostrova. Krásná a specifická příroda ve vnitrozemí oplývá velkým množstvím druhů rostlin i živočichů, které nelze spatřit nikde jinde na světě. Všechna letoviska přímo vybízí k vodním sportům, pro které jsou perfektně vybavena. Mezi nejvyhledávanější patří Boca Chica poblíž hlavního města Porto Domingo nebo Bávaro, které se řadí k těm nejluxusnějším. Češi sice nepotřebují víza, po příletu by si však měli zakoupit turistickou kartu v ceně 10 dolarů. Osmidenní pobyt v tomto ráji lze pořídit již za 31 000 Kč včetně letecké dopravy z Vídně.

Tip 3: Kuba

Realita největšího karibského ostrova s doposud fungujícím totalitním systémem dává vzniknout mnoha paradoxům. Jedním z nich je nebývale rozvinutý a fungující cestovní ruch. Ostrov po právu nazývaný Perla Karibiku poskytuje turistům rozmanité možnosti. Najdeme tu dlouhé kilometry pláží, jedinečnou ostrovní flóru a faunu i krásné korálové útesy. Turistický a kulturní život je soustředěn především do hlavního města Havany. V zemi plné kontrastů, kde vedle sebe existují luxusní hotely v moderních městských částech a slumy chudého obyvatelstva, může člověk ochutnat pravou chuť Latinské Ameriky. Pro turisty z České republiky platí od roku 2000 vízová povinnost, cena víza se pohybuje kolem 700 Kč. Osmidenní pobyt v Havaně s leteckou dopravou z Vídně se dá pořídit již za 28 000 Kč.

Tip 4: Maledivy

Maledivy jsou malý stát v Indickém oceánu přibližně 500 km od pobřeží Indie, který se sestává z více než tisíce korálových ostrovů. Díky téměř rovníkové poloze je zde počasí stálé v každou roční dobu. Pro turisty představují největší lákadla všudypřítomné průzračné laguny, pláže s bílým pískem a podivuhodný podmořský svět korálových útesů. Místní letoviska jsou skvěle uzpůsobena na provozování všech druhů vodních sportů, a to včetně možnosti půjčení vybavení a dohledu instruktora. Hlavními destinace Malediv jsou Atol Ari, North Male Atol a South Male Atol. Díky angličtině, která je druhým úředním jazykem, není problém se zde domluvit. Osmidenní pobyt v tomto ráji na zemi je možné zařídit již za 40 000 Kč.

Reklama