Energická úspora s plastovými okny

V dřívějším článku jsme vás informovali o úsporách energií prostřednictvím zateplení domu. Aby úspory energie byly opravdu efektivní, je zapotřebí investovat také do kvalitních oken.

 

 

 

Problémem starých oken je jejich špatné nebo v mnoha případech chybějící těsnění. U dvoukřídlých oken v prostoru mezi skly k izolaci také nepřidává vzduchová výplň. Při špatném udržování mohou být stará dřevěná okna vlivem klimatických podmínek zkroucená. To vše úspěšně přispívá k velkým únikům tepla.

Výhodou plastových oken je nejen snížení úniků tepla, ale také snížení hluku. Prostor mezi skly je vyplněn inertním plynem, většinou argonem, díky kterému plastová okna neodvádí do venkovního okolí teplo. Další bezespornou výhodou je minimální údržba. Inertní plyn zabrání velkému rozdílu teplot mezi vnitřním a vnějším sklem, díky čemuž se okna nerosí.

Plastová okna nemusíte natírat, stačí je umýt, potřít ochranným olejem a popřípadě promazat panty. Předsudkem často bývá, že plastová okna jsou tak utěsněná, že dochází v místnostech ke srážení vlhkosti. V minulosti tomu tak bylo. Dnešní moderní okna disponují propracovanější profily s nuceným odvětráváním. Tím se odvádí přebytečná vlhkost bez tepelných ztrát.

Na trhu se můžeme setkat jak s předraženými plastovými okny, tak i s podezřele levnými. Doporučujeme pořádně prozkoumat trh. Začít můžete prostřednictvím internetu, stačí zadat „plastová okna brno“ a o kvalitní informace nebude mít nouzi.

Starými a netěsnými okny může uniknout 40 – 50 % tepelné energie, což není nezanedbatelné množství. Efektivní úsporou je samozřejmě kompletní zateplení domu. Při zateplování bychom měli nejdříve věnovat pozornost střeše. Střechou uniká nejvíce tepla. Uvádí se, že nejvíce úsporné střechy, co se týče konstrukce, jsou střechy rovné, popřípadě sedlové, ale s co nejméně vikýři. Po zateplení střechy přichází na řadu výměna oken a následně zateplení pláště domu.

i-Senior.cz

Reklama