Ekologická likvidace vozu

Mnoho z nás se jistě už setkalo s momenty, kdy jsme museli svůj vůz na dobro odstavit. Co právě v této chvíli dělat? Jak svůj vůz ekologicky zlikvidovat, jak podat výpověď povinného ručení nebo právě v čem být obezřetní při koupi nového vozu, to vše a ještě více si nyní vysvětlíme.

 

Ekologická likvidace

Dosloužilo-li nám naše auto, máme na výběr dvě možnosti. První variantou je jeho prodej na náhradní díly. Ne vždy ale o náš vůz musí být zájem. Druhou možností je právě ekologická likvidace vozidel. Tu provádějí certifikovaná vrakoviště, která naleznete v databázi Ministerstva životního prostředí. Aby auto bylo zdarma zlikvidováno, mělo by disponovat karoserií, motorem, převodovkou, nápravami s koly, autobaterií a především čitelným vin kódem. Chybí-li určitá část, je vrakoviště oprávněno vyžadovat doplňující poplatky. V opačném případě je likvidace pro majitele vozu zdarma. K odevzdání auta nám stačí doklad totožnosti a technický průkaz. Vrakoviště ještě vyžadují plnou moc, kterou autovrakoviště opravňujeme k nakládání s naším vozem. S odevzdáním vozu odstraníme registrační značky a převezmeme doklad o ekologické likvidaci. Obojí uplatníme při odhlášení automobilu z registru vozidel.

Výpověď povinného ručení

Výpověď povinného ručení je možno realizovat z několika důvodů. Hlavními důvody jsou:

  • Ukončení pojistné smlouvy ke konci pojistného období.
  • Výpověď do 2 měsíců od sjednání pojistné smlouvy.
  • Ukončení z důvodů odcizení.
  • Zánik s důvodu změny vlastníka vozidla.
  • Zánik pro neplacení.

Kompletní přehled naleznete na stránce www.lepsiruceni.cz. Důležité je před výpovědí informovat svou pojišťovnu, a to ze zákona minimálně šest týdnů předem. Jestliže budeme svůj vůz dále provozovat, je nutné si neprodleně zřídit nové povinné ručení, v plynulé návaznosti na to minulé. K nové pojistce je nutné mít doklad totožnosti, malý a velký technický průkaz a potvrzení od bývalé pojišťovny o délce a průběhu pojištění.

Pojišťovny nabízejí širokou paletu produktů, z nichž si každý vybere podle svého. Pro zmínku Allianz povinné ručení lze sjednat ve třech variantách, a to Normal (za škody na zdraví, věcech a ušlý zisk do 35 mil. Kč), Optimal (do 50 mil. Kč.) a Exkluziv (do 100 mil. Kč.)

Kupní smlouva

Smlouva o koupi motorového vozidla je nepostradatelná při koupi či prodeji vozu. Při koupi vozidla nás čeká odhlášení původního majitele z evidence. K tomu nám poslouží plná moc, kterou požadujeme při předání vozu. U nákupu vozu v autobazaru většinou tento problém řeší sám autobazar. Ve smlouvě jako kupující nezapomeňte uvést sebemenší druhy poškození a závad. Předejdete tak sporům v reklamaci, když se na základě malé závady vyklube velký technický problém. Nebudou-li ve smlouvě případná, třeba i sebemenší, poškození uvedena, může se stát, že s reklamací budete mít smůlu. Kupní smlouva na auto ke stažení je k nalezení zde.

Přejeme vám mnoho najetých kilometrů bez nehod a problémů.

i-Senior.cz

Reklama