Dvanáct tváří Průhonického parku

Jedná se o výjimečný přírodně krajinářský celek, který se nachází jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy. Park je ceněn pro svou přírodní a vědeckou hodnotu, díky níž jej zařadila světová organizace UNESCO na svůj seznam.

 

 

Celková rozloha parku činí více než 200 ha, čímž se průhonický park řadí k jedněm z nejrozlehlejších v Evropě. Je to vůbec největší zámecký park v České republice, jež okouzlil nejednoho režiséra filmových pohádek.

Přilehlý zámek je veřejnosti nepřístupný, protože v něm sídlí Botanický ústav České republiky. Přístupné je pouze Velké a Malé nádvoří. Architektonická výzdoba Malého nádvoří je opravdu úchvatná, zejména stojí za zmínku fasáda zdobená grafity, freska znázorňující boj a arkádové ochozy. Pozoruhodná je také vyhlídková terasa a z ní nádherný pohled do okolní krajiny přes Podzámecký rybník.

Celkově budí pohled na siluetu zámku a k němu přilehlou krajinu dojem, jako bychom v pohádce opravdu byli. Park je vyhledávaným místem k odpočinku a k obdivování nesčetného množství listnatých a jehličnatých dřevin a lučních rostlin. Zamilované páry jej vyhledávají k romantickým procházkám a novomanželé proto, aby na tomto nádherném místě zvěčnili na snímcích svůj významný den.

Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca je člověkem, který se zasloužil o vznik tohoto významného a ojedinělého krajinářského díla. Počátek vzniku se datuje ke konci 19. století, kdy byl park nejprve osázen rostlinami, které rostly v zemi, až posléze byly další dováženy ze zahraničí.

Asi nejpozoruhodnější a nejvzácnější sbírku tvoří rododendrony, které kvetou v květnu, a právě toto období je nejvíce doporučováno k návštěvě. Průhonický park se může dále pochlubit jednou z největších kolekcí kosatců v Evropě, pivoňkami, zahradními růžemi a zajímavými druhy leknínů.

Zkrátka v každém ročním období je co pozorovat, protože expozice je vytvořena tak, že v každém měsíci kvete něco jiného. Proto je návštěva Průhonického parku během roku pokaždé nevšední a vždy návštěvníky překvapí něčím novým.

 i-Senior.cz

Reklama