Dovolená s domácím mazlíčkem? Psi nesnáší samotu, kočky změnu prostředí

Život s domácím mazlíčkem s sebou přináší otázky, jak se o něj postarat během dovolené a letních výletů. Brát ho s sebou na dovolenou, nebo zajistit hlídání? A jak snáší odloučení pejsci a kočičky?

Psi jsou na lidi více fixování, odloučení snáší hůře

Cestujete-li na kratší vzdálenosti, především po České republice a okolí, nebývá cestování s psími přáteli obtížné. Důležité jsou především časté zastávky spojené s venčením a doplňováním tekutin. Dříve, než se pro dovolenou s pejskem rozhodnete, ujistěte se, že ubytování umožňuje vzít si s sebou domácího mazlíčka.

Pokud cestujete na delší vzdálenosti a dovolenou budete trávit například pouze u moře, zvolte pro pejska hlídání. Nejlepším řešením je, když se o psa může postarat někdo z rodiny a blízkých, které zvíře zná. Pejsek je pak méně stresovaný a odloučení lépe snáší. Ideální je vždy hlídání s dostatečnými aktivitami v podobě procházek a her, které pejska přiměřeně unaví. V cizím prostředí totiž psi snáší nudu hůře, než kdyby byli se svými pány.

Kočky stresuje změna prostředí

Kočky jsou mnohem více fixované na své teritorium. Cestování s nimi na dovolenou se proto obecně nedoporučuje. Byly by stresované změnou prostředí, novými pachy i ruchy. Výhodou je, že kočky jsou mnohem méně vázané na své pány. Bez větších obtíží dovedou bez nich být několik dní. Důležité je zajistit pravidelnou péči. Především čištění toalety, krmení a výměnu vody. K tomu využijte člena rodiny, hodného souseda, případně hlídací agenturu. Kočičce zlepší den také hraní a vlídné pohlazení. Proto souseda nezapomeňte poučit, jak s kočičkou zacházet.

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na pas pro domácí zvířata

Pokud si zahraniční dovolenou bez svého čtyřnohého miláčka nedovedete představit, věnujte před cestou pozornost legislativním náležitostem. Zvíře při cestách do zahraničí musí mít povinná očkování, zdravotní osvědčení vydané veterinářem a evropský pas pro domácí zvířata. Zároveň nezapomeňte na pojištění odpovědnosti za škody způsobené domácím zvířetem a čipování pro snadnější identifikaci v případě ztráty.

Reklama