Domov snů dle FENG-ŠUEJ

Každá z nás si přeje, abychom měly útulný domov, vypadal hezky a stylově. Mnohem důležitější je, abychom se v něm cítily dobře nejen my, ale i naši blízcí. Určitě se to dá zařídit, když budeme dodržovat pár praktických rad vycházejících z čínského umění feng-šuej. Hodně se o něm hovoří a píše. Ráda bych přinesla krátké shrnutí základních „pravidel“.

 

Reklama

VCHOD – otevřená náruč

Vchodové dveře a chodba by měly rodinu a příchozí vítat. Domovní dveře mají být masivní a pevné. Ve vstupním prostoru se doporučuje mít vše po jenom kuse – jeden svícen, jedna váza, jeden obraz. Boty se mají nechat chvíli větrat a pak schovat do uzavíratelného botníku. Věšák má sloužit pro odkládání oblečení příchozích návštěv. Své kabáty a bundy uschovejte do uzavíratelné skříně. Chodba má být jednoduchá, bez těžkého a velkého nábytku, a na stěnách je vhodné pověsit fotografie z dovolené a obrázky, které namalovaly vaše děti. Prostě to, co je charakteristické pro vaši rodinu.

KUCHYŇ – zdroj síly a energie

Je hned po chodbě další důležitou místností v domě. Připravuje se tady jídlo, které je základním zdrojem energie. Hospodyňky milující klasickou českou kuchyni, by si měly pořídit masivní kuchyňskou linku a na výmalbu použít barvy země (hnědou, béžovou, okrovou). Obecně pro kuchyně platí, že by nikdy neměla vedle sebe stát lednice a sporák.

JÍDELNA – pocit bohatství a hojnosti

V jídelně by mělo být dostatek místa i času na jídlo, které si pak můžeme v klidu vychutnat. Pohoda, útulno a podle toho si ji zařiďte. Je dobré zvolit zemité tóny – od béžové po hnědou.  Dostatek světla by mělo být samozřejmostí. Ideálně umístěné svítidlo je nad stolem, protože když vidíte dobře na jídlo, vyvolá v nás pocit, že se máte dobře, nic vám nechybí. Tímto si přivoláte i bohatství a hojnost. Okolo židlí by měl být volný prostor, abyste do sebe nestrkali a dalo se volně okolo procházet. Při jídle zapalujte na stole svíčky, protože energie ohně zahřívá a pomáhá trávit.

LOŽNICE – milovaný relax

Zde čerpáme energii a trávíme nejdelší čas v kuse (šest až osm hodin). Měli bychom si při zařizování dát záležet a volit tlumené barvy. Postel má mít za hlavou větší pelest, která vytváří pocit bezpečí. Nikdy ji nestavte proti dveřím nohama (vyvolává to pocit, že vás „vynesou nohama napřed“), ani hlavou (váš mozek bude stále ve střehu a nebude schopný pořádně vypnout ani v nočním období). Ideální je postel umístit ode dveří v úhlu 45 stupňů.

OBÝVÁK – chvíle pro celou rodinu

Měli byste si ho zařídit tak, jaká je vaše rodina, co chcete v obývacím pokoji dělat a tak, abyste se všichni cítili dobře. Zda se budete dívat na televizi, povídat si nebo jen tak povalovat, podle toho si vytvořte tu správnou atmosféru. Pro ty, co se chtějí o obýváku bavit, setkávat se a hrát hry, měl by být co nejsvětlejší a nezastavit ho příliš nábytkem. Taktéž se vyhnout záplavě knih, které energii ztěžují. Pokud se celý den těšíte, že se budete v obýváku „rozvalovat“ u televize a nebude nic dělat, doporučuje se ho zařídit v tlumených barvách a pořídit si bodová světla (jiné na televizi, na čtení).

DĚTSKÝ POKOJ – několik v jednom

Zařízení tohoto pokoje je o to složitější, že musí seskupovat několik funkcí – je na spánek, na hraní a také na učení. Nejlepší by bylo ho rozdělit do tří částí. Postel postavte tak, aby mělo dítko hlavu ke zdi a vidělo na vchod. Volte v této části pokoje tlumené barvy, třeba tmavé tapety nebo malbu s hvězdičkami, které připomínají noc. Máme-li dvě děti, kupte jim palandu, která navozuje pocit bezpečí. Dole má spát mladší dítě. Hrací prostor by měl být prosvětlený a otevřený. Dítě má mít možnost rozházet věci a udělat kolem sebe „nepořádek“. Hodí se tady zelené barvy, která evokuje přírodu a otevřený prostor, v němž se může dítě vyřádit. Od psacího stolu by dítě mělo vidět do pokoje, mít chráněná záda a před sebou anebo bokem vchod. Vhodná barva po výmalbu je žlutá, protože podporuje paměť.

KOUPELNA – vodní prostor

Zásadně by koupelna a záchod neměly být uprostřed bytu. Stahuje dolů energii a může se prohlubovat únava a deprese.  Dlaždice položte na výšku, kupte si úzké a vysoké skříňky. Ručníky neskládejte do komínků, ale nechte je viset od jednoho cípu k druhému. Kartáčky a lahvičky mějte vždy postavené. Vhodné by bylo mít v koupelně okno a alespoň jednu živou květinu. Zrcadlo by mělo mít vlastní nasvícení, aby neodráželo světlo do prostoru. Pro doplňky a malbu zvolte zelenou, oranžovou nebo růžovou barvu.

 

Přeji krásné pohodové bydlení.

Reklama