Do penze bez vděku: důchody žen v České republice

Dnes pro vás máme pozvánku na zajímavou veřejnou přednášku o důchodech a ženách v rámci Týdnu vědy a techniky, která se koná 12.  listopadu v 18:00 v Americkém centru Praha, Tržiště 13, Praha 1.

 

 

Současný důchodový systém byl původně vystavěn podle modelu mužské pracovní dráhy – nepřerušované pracovní aktivity od ukončení přípravy na povolání až do důchodového věku. Zpravidla se jednalo o práci pro jednoho zaměstnavatele se vzestupnou pracovní dráhou a se zvyšujícími se příjmy v průběhu let. Ženské pracovní dráhy jsou však jiné. Ženy mnohem častěji přerušují pracovní aktivitu z důvodu péče o děti, případně o další závislé osoby. Ženy také o něco častěji zažívají období nezaměstnanosti, případně pracují v různých nestandardních režimech, které jim nezakládají nárok na důchod. Častěji nežli muži pracují na částečný úvazek. Své pracovní dráhy přizpůsobují reálné i očekávané povinnosti primárního pečovatelství.

Tyto rozdílné pracovní dráhy žen a mužů vedou k rozdílným důchodovým podmínkám, které navíc prohlubují genderové nerovnosti ve společnosti. Jinak řečeno, užší navázání důchodů na příjmy z placeného zaměstnání vede k upozadění významu neplacené práce, kterou odvádějí ve většině případů zejména ženy, a k reprodukci znevýhodnění v důchodovém systému.

Důležitým hlediskem v oblasti důchodů je také skutečnost, že se pohybujeme velice těsně kolem hranice chudoby. Jakékoliv snižování důchodů by tak zejména v případě nejnižších důchodů (jejichž příjemkyněmi jsou zejména ženy) znamenalo pád těchto lidí do chudoby.

Leží skutečně řešení těchto otázek na důchodovém systému? Jak s problémem souvisí nastavení politiky sociální, rodinné či politiky zaměstnanosti? Vyřeší situaci potenciální reforma, která spočívá v rozdělení penze mezi manžele? Přijďte o tématu diskutovat s našimi hosty! Na přednášku Vás zve Národní kontaktní centrum – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR.

baner _grafika Do penze bez vdeku

Pozvání do diskuze přijali:

  • Radka Dudová, Ph.D., Sociologický ústav AV ČR
  • Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí
  • Linda Sokačová, Alternativa 50+, o. p. s.
  • Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D., Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů
  • Ing. Jaroslav Vostatek, CSc., Vysoká škola finanční a správní

 

Kontakt: Simona Pecková, simona.peckova@soc.cas.cz
Organizátor: Národní kontaktní centrum – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR

Důležité informace

Datum a čas konání: 12. 11. 2014 v 18:00

Místo konání: Americké centrum Praha, Tržiště 13, Praha 1
Web akce: http://www.zenyaveda.cz/gender-veda/181106-tyden-vedy-a-techniky/2014-do-penze-bez-vdeku-duchody-zen-v-ceske-republice

Registrujte se na akci na stránkách Týdne vědy a techniky zde: http://www.tydenvedy.cz/sd/udalosti/kalendar/prednasky__PRAHA/1112-AMC-do-penze-bez-vdeku-duchody-zen-v-ceske-republice.html.

Občerstvení zajištěno, vstup volný.

Potvrdit účast, pozvat přátele a diskutovat k tématu můžete na Facebook eventu zde: https://www.facebook.com/events/1556013481276907/?ref_newsfeed_story_type=regular.

Reklama