Do Jiříkova u Rýmařova za světovými unikáty

Že neexistuje pohádkový kraj? Přijeďte se přesvědčit do Jiříkova u Rýmařova v okrese Bruntál. Čeká zde na vás unikátní dřevěná galerie soch v nadživotní velikosti. Tři největší chlouby řezbáře, zvířata a draci, kteří chrlí oheň a tunu vážící dračí miminka na vás čekají 365 dní v roce!

 

Pan Jiří Halouzka se 40 let věnuje své největší vášni, kterou je řezbářství. K tomuto řemeslu jej přivedl jeho dědeček, který ho jako malého kluka učil zacházet s dláty. Svou první sochu vyřezal v 10ti letech, dnes má na kontě několik set dřevěných soch a několik významných ocenění. Jeho největší vášní je tvorba soch v nadživotní velikosti.

Pradědova galerie U Halouzků je pojmenována po soše Praděda, která je největší sochou v galerii. Praděd měří na výšku okolo 10 m, váží úctyhodných 15 tun a má symbolizovat pomyslnou bránu do Hrubého Jeseníku, na jehož úpatí se vesnička nachází.

Největší chloubou pana Halouzky je bezesporu betlém v nadživotní velikosti. Dnes je součástí betlému 236 soch, z nichž největší je socha slona a velblouda. Tento betlém byl oceněn v Hradci Králové u příležitosti světového kongresu betlemářů titulem Největší betlém na světě.

Třetí chloubou pana Halouzky je obraz Pradědovy říše, který byl rovněž oceněn za český rekord. Pohnutkou k vytvoření tohoto díla byl obraz Pradědovy říše, který kdysi dávno skutečně existoval. Dalo to spoustu práce a námahy dohledat informace o tomto obraze, avšak svou pílí pan Halouzka docílil toho, že je dnes opět k vidění v Pradědově zahrádce.

Dobrou zprávou je, že tuto úchvatnou galerii můžete navštívit po celý rok od 9 do 18 hodin. Přístupná je také handicapovaným, takže ji mohou navštívit opravdu všichni.

 

i-Senior.cz

Reklama