Cukrovkou trpí přes 800 tisíc lidí

Zvýšenou hladinou cukru trpí v České republice přes 800 tisíc lidí a nových „cukrovkářů“ stále přibývá. Nejedná se tedy o nemoc zanedbatelnou, kterou bychom mohli jen tak přejít či za týden vyléčit.

Cukrovka neboli odborně řečeno diabetes je onemocnění, při kterém je hladina krevního cukru v našem těle zvýšená. Dochází při ní tedy k poruše metabolismu glukózy. U cukrovky však musíme rozlišovat dva typy této nemoci. A právě tím druhým trpí většina nemocných.

Diabetes 1. typu

  • Při tomto typu cukrovky není ve slinivce produkován inzulin a je tedy nutné ho do těla dodávat.

Diabetes 2. typu

  • Při tomto typu cukrovky je tvorba inzulinu zachována či případně mírně snížena, problém je však v tom, že tělesné tkáně a orgány jsou k působení inzulinu méně citlivé.

Sklony k onemocnění diabetu mají převážně lidé trpící nadváhou a obezitou, ti, jejichž jídelníček je tvořen pouze nezdravou výživou či ti, co trpí stresem a nedostatek pohybu. Samozřejmě pak k cukrovce mají blíže také lidé, kteří mají v rodině již „cukrovkáře“ a lidé ve starším věku.

S cukrovkou ale přichází i další komplikace v podobě jiných onemocnění. Jedná se především o poškození důležitých orgánů jako je srdce a mozek. Nejčastěji jde však s cukrovkou ruku v ruce poškození očí, ledvin a nervů.

Může dojít ke zhoršení zraku či v horším případě až k oslepnutí. Funkce ledvin může selhávat natolik, že je nutná dialýza.

Nejčastějším onemocněním je však takzvaná diabetická noha. Dojde-li k poškození nervů a cév na dolních končetinách, dojde automaticky k horšímu prokrvení nohou. Ty pak trpí nedostatečným zásobením kyslíku a v horším případě vše může vést až k poškození tkání v noze.

Cukrovka není nemoc, kterou bychom mohli vyléčit. Avšak díky novým medicínským metodám a preparátům, ji lze výrazně omezit, tedy snížit hladinu cukru a udržet ji na rovnováze.

Reklama