Čtyřnohý mazlíček na stáří. Jaká psí plemena jsou vhodná pro seniory?

Foto: Pixabay

Trávíte mnoho času o samotě? Rádi byste ve svém života přivítali nějaké věrného přítele? Pořiďte si psa. Tito čtyřnozí miláčci zpříjemní i chmurné dny a stávají se těmi nejlepšími společníky. Avšak pozor, ne každý pes je vhodný pro všechny. Především ve starším věku je důležité výběr rasy nepodcenit. Víte, jaké psí plemeno je vhodné pro seniory?

Reklama

Domácí mazlíček dokáže v člověku vzbudit velkou radost do života, zajistí více pohybu i sociálního kontaktu. Přeci jen je zapotřebí každý den vyrazit se svým chlupatým kamarádem na procházku. Díky různým povahám se jich v psím světě najde celá řada i pro starší věkovou kategorii. Zapotřebí je jen hledat mezi klidnějšími a menšími plemeny.

Jaký pes je nejlepší pro seniory?

Myslet si, že na důchod nemáte z čeho vybírat, je mylné. Samozřejmě je lepší v osmdesáti zapomenout na štěně pitbula a raději se poohlížet mezi francouzskými buldočky, mopsy nebo bostonskými teriéry, ani v jednom případě se nemusíte obávat náročné péče o srst.

Velkou oblibu už v minulosti si u starších osob zajistil pudl, a to díky své inteligenci. Pudl si dokáže se svým páníčkem vytvořit jedinečné pouto, o každodenní procházku ho nesmíte sice ochudit, na druhou stranu hravě zvládne i několikahodinový odpočinek na gauči.

Máte-li rádi pořádné chlupáče, pak můžete volit shih-tzu, bišonka, čivavu, jorkširského teriéra nebo maltézského psíka. U těchto plemen už počítejte s pravidelnou péčí o srst a s trochou větší mírou akčnosti, hravě tak s vámi zvládnou i delší procházky.

Pokud se řadíte mezi aktivní seniory, kteří raději dávají přednost větším plemenům před malými domácími „gaučáky,“ vybírejte svého nového čtyřnohého kamaráda mezi labradorskými retrívry a zlatými retrívry. Obě plemena jsou přátelská a řadí se mezi skvělé společníky, je však nutné pamatovat, že potřebují dostatek pohybu a že se nejedná o psy určené do malých bytů.

Dalšími vhodnými plemeny pro seniory jsou kavalír king Charles španěl, čínský naháč, italský chrtík, boloňský psík, havanský psík, west highland white teriér nebo tibeský španěl.

I v útulku lze najít psí poklad vhodný pro seniory

Pokud vybíráte psa babičce a dědečkovi, pamatujte na to, že pes by měl být pro ně přínosem, rozhodně by jim neměl přidělávat starosti a trápení. Proto raději zapomeňte na překvapení a svůj záměr s nimi konzultujte.

Při výběru psa zohledněte vždy jeho povahu a velikost. S ohledem na věk páníčka je vhodné nepodcenit ani tzv. „Co by kdyby.“ Měl by být vždy někdo, kdo bude schopen převzít případnou péči o psa, a to ať už dočasně nebo trvale.

V neposlední řadě pak nelpěte jen na štěňátkách a zkuste se poohlédnout po novém mazlíčkovi i v útulku. Možná právě tam najdete toho pravého parťáka, který vás bude milovat za vaši šlechetnost a pozornost a který se na rozdíl od nevybouřených mláďat přizpůsobí vašemu životnímu tempu.

Zdroj: pesweb.cz

Reklama