Čtvrtky v parku

Čtvrtky v parku jsou milostným román odehrávající se na pozadí současnosti Velké Británii. Milostný román však nemusí nutně znamenat harlekýnskou romanci, kde se postavy utápí v záplavě vášně a nezkrotných citů. Je to román o lásce v podzimu života.

V podzimu, kdy už slunce nemá tu sílu jako v létě, ale ani vás nespálí. Podzim je období, které je prosvícené sytými zářivými barvami. Krom toho, že je to příběh podzimu života, výborně se hodí i pro čtení právě v tomto období – pro podzim. V knížce není žádné přehnané napětí a vypjaté dramatické scény, kde by létaly talíře či rozvodoví právníci táhli do lítých bojů. Je to příběh poklidný a příjemně plynoucí. Možná, že čtenář těchto řádků teď nabývá dojmů, že je to příběh nudný. V žádném případě není. Hilary Boydová píše velmi živoucím stylem, své čtenáře nenápadně polapí a to bez toho, že by musela šokovat nebo skákat z jedné akční scény do druhé. Čtvrtky v parku jsou ideální volbou pro ty čtenářky a čtenáře, kteří hledají příběh plynoucí ve skutečném prostředí, v němž se postavy pohybují chovají tak, jak by se mohl zachovat i kdokoliv z nás. Nejsou zde exotické destinace, divoké krásky, bohatí svalovci a dědicové pohádkového bohatství. To zde nehledejte.  Naleznete zde však  řemeslně výborně propracované postavy, jejichž pohnutky a myšlení budete moci sledovat s chápavým přikyvováním.

Milostnou zápletku zde neprožívá mladá a oslnivě krásná žena, ale žena středního věku, krátce před důchodem – Jeanie, která navenek žije spokojeným životem. Je šťastnou babičkou, oddanou manželkou a chápající matkou, krom toho je majitelkou prosperujícího obchodu se zdravou výživou. Jak se však cítí doopravdy? Sama, osamělá a odstrčená. Její muž s ní totiž již 10 let nevede žádný sexuální život. Beze slova opustil jejich společnou ložnici a nikdy Jeanie nevysvětlil důvod svého chování. Navíc se George rozhodl odstěhovat na venkov a když se George pro něco rozhodne, tak to tak zkrátka bude bez ohledu na to, že Jeanie se z města nechce. Nechce opustit  svůj obchod, jehož vedení ji naplňuje, cítí se v něm spokojená a potřebná, a nechce ani opustit svou milovanou vnučku, se kterou chodí každý čtvrtek odpoledne do parku.

Jeanie se v parku seznámí s Rayem, který sem chodí s vnukem a který jí okouzlí, i když se tomu Jeanie zpočátku brání. Postupně však jeho šarmu podléhá stále více a zamiluje se do něj a zdá se, že Ray její city přinejmenším opětuje. Se vším se svěří kamarádce a později i svému muži, který se po jejím přiznání psychicky zhroutí. Jak se Jeanie zachová? Rozhodne se zachovat dlouholetý vztah s mužem vůči němuž stále cítí přátelské city, nebo dá přednost budoucnosti s Rayem, kterého opravdu miluje a jen s ním cítí, že stále žije?

Jemný milostný příběh, jehož autorka Hilary Boydová pracuje dlouhá léta jako terapeutka, je napsaný s citem a porozuměním pro citlivá zákoutí lidské duše. Plastický obraz zamilování se a lásky ve věku, o kterém si lidé myslí, že největším dobrodružstvím a zábavou je sypat krmení holubům nebo štrikovat šály na zimu. Čtvrtky v parku jsou srozumitelným a poutavým čtením, které není plytké, ale ani si nehraje na velký román. Prostě příjemné čtení, u kterého si odpočinete a vyčistíte hlavu. Myslím si, že je to i vhodný typ na vánoční dárek. Uvařte si dobrý čaj, zapalte si svíčku a udělejte si příjemnou chvilku strávenou s touto knihou. Ať je váš podzim stejně barevný jako příběh čtvrtků v parku.

„Jeanie každou noc trpělivě čekala, až George odejde spát a ona se ocitne v tichém prostředí své ložnice; jako by vyhlížela milence. A potom se rozplakala – její vzlyky byly tiché, tlumené přikrývkou, ale tak usedavé, že sotva popadala dech. Slzy ale nepatřily jenom Rayovi. Kvůli němu jí do očí sice vhrkly, časem se však proměnily v mnohem větší smutek, který zahrnoval její dětství poznamenané omezeními, bratrovou chorobou a smrt, lež, v níž s Georgem žili od doby, kdy opustil její postel, a muže, jímž se její manžel stal. Pláč by měl být očistný, pomyslela si, tento takový nebyl. Jako by se proměnil v cosi krutého, téměř násilného, a ona měla pocit, že co nevidět pukne.“

 Knihu vydalo nakladatelství Host Brno.

Reklama