Co znamená umřít stářím? Stojí pokročilý věk za smrtí královny Alžběty II.?

Stáří, senior
Foto: Pixabay.com

Za naší smrtí obvykle stojí nemoc či jiná fatální příčina, ať už se jedná například o autonehodu nebo pád. Co ale znamená zemřít stářím? Je vůbec pokročilý věk dostatečné odůvodnění k smrti? A byl stopkou i pro královnu Alžbětu II.? Lékaři v tom mají jasno.

Reklama

Zemře-li starý člověk ve spánku, mnozí jeho odchod označují za „hezkou smrt.“ Jenže nic jako smrt stářím nebo přirozená smrt neexistuje. Takové odůvodnění v úmrtním listě nenajdete. Za poklidnou smrt ve spánku obvykle může zástava srdce. U seniorů není ani žádnou výjimkou infekce či zápal plic z důvodu dlouhého ležení po vyvrknutém kotníku, zlomené ruce nebo kyčli.

Buňky v našem těle sice stárnou, avšak podle lékařů nikdy nezestárnou natolik, aby došlo k jejich odumření. Za smrt tak většinou může selhání některého ze životně důležitých orgánů, který byl oslaben jednou či několika nemocemi.

Smrt „stářím“ je výdobytek moderní doby

Průměrný věk se v současné době v České republice pohybuje kolem osmdesátky, zatímco muži jsou lehce pod touto hranicí, ženy mají větší naději na oslavení tzv. osmi křížků. Přitom před sto lety populace umírala o 30 let dříve, není proto divu, že v 19. století příčinou smrti nebyly nemoci spojené s věkem, nýbrž nemoci, které jsou dnes snadno vyléčitelné, popřípadě na ně existuje očkování.

Na co zemřela královna Alžběta II.?

O úmrtí královny Alžběty II. se prozatím jen spekuluje. Modrofialové skvrny, které měla na rukou při setkání s britskou premiérkou Liz Trussovou však napovídají o ochabujícím krevním oběhu.

Laická veřejnost za jejím skonem vidí velmi pokročilý věk 96 let, avšak jen stáří její kralování neukončilo, i v případě jejího veličenstva muselo dojít ke zhoršení zdravotního stavu, a to třeba z důvodu souhry několika nemocí.

Zdroj: Daily Mail, Prof. David Gems z University College v Londýně

Reklama