Co se zahradou v zimě? Pozor na mokrý sníh a mráz, ať na jaře nezoufáte

Zdroj: Pixabay.com

Sníh na zahradě může pěkně potrápit. Na druhou stranu pořádá dávka sněhu má i své pozitivní stránky, skvěle ochrání před silnými mrazy. U jakých rostlin by měl zahradník zbystřit s první sněhovou nadílkou?

Reklama

Ano, je pravdou, že zasněžená zahrádka je krásná na pohled, navíc velká vrstva sněhu dokáže i pomoci. Rostliny ochrání před silnými mrazy a listy stálezelených rostlin před mrazivými slunečními paprsky, které by je mohly vysušit.

Jenže není sníh jako sníh. Co se mokrého sněhu týká, ten může být na obtíž. Mokrý sníh je velmi těžký, proto jsou nejen větve stromů, ale i různé túje a rostlinky v nebezpečí pod velkou zátěží. Přidá-li se k hustému sněžení i mráz, pak mohou dokonce popraskat. Pozor byste měli dát především na velkolisté druhy se širokou korunou. Z těchto ale i z dalších rostlin a stromů se snažte sníh raději oklepat.

Jehličnany v podobě kuželovitého tvaru si se sněhem poradí po svém, bohužel ale například túje je zapotřebí mít pod drobnohledem. Jakmile se na nich usadí silná vrstva sněhu, začnou ztrácet pečlivě udržovaný tvar. Vhod tak přijde svázat větve provázkem nebo drátem k sobě, díky tomu větvičky získají větší oporu.

V neposlední řadě sníh nesvědčí trávníku, respektive je lepší na trávník pod sněhem nešlapat. Na jaře by vám mohli zůstat oči pro pláč, místo krásně zeleného trávníku se dočkáte hnědých skvrn.

Reklama