Co pomáhá na zácpu

Zdroj: Pixabay.com
Zácpa je zdravotní problém, který s největší pravděpodobností několikrát za život potrápí většinu z nás. Měli byste vědět, že zácpa může být projevem i vážnějších problémů, takže není možné ji úplně ignorovat. V tomto článku vám poradíme hlavně v tom, jak si od zácpy můžete rychle ulevit.

 

Reklama
Proč zácpa vzniká?

U každého z nás může mít vznik zácpy jinou příčinu. Mezi ty nejčastější patří nedostatečný pitný režim a také konzumace nevhodných potravin. Mezi nevhodné potraviny patří tučná jídla, čokoláda a jiné sladkosti a třeba i zelenina. Zjednodušeně řečeno, zácpa se často dostavuje v případě, pokud nejíte stravu bohatou na vlákninu.

Kdy je třeba se mít na pozoru

Normální je pouze občasná zácpa, lékaři hovoří o tom, že občasná je cca 1x za 14 dní. Kromě času jsou důležité i projevy. Pokud zácpu provází nadměrně nafouklé břicho a silné bolesti, určitě se nebudete jednat o banalitu a bude lepší, když navštívíte lékaře. Zácpa totiž může být doprovodným projevem nesprávné funkce střev nebo i rakoviny. Čím dříve je tedy zácpa a její léčba zahájena, tím větší je šance na úplné uzdravení. Rizikovým faktorem zácpy je i to, že vznikají hemeroidy. Poznáte to tak, že při vyprazdňování se objevuje i čerstvá krev. Vnější hemeroidy si dokonce můžete nahmatat (jsou to „kuličky“ na řitním otvoru). Hemeroidy byste rozhodně měli léčit!

Jak si od zácpy ulevit

Spolehnout se můžete na babské rady, jejich účinnost ale nemusí být stoprocentní. Říká se, že od zácpy uleví olej – je třeba spolknout alespoň dvě lžíce stolního oleje. Doporučováno je také pít vlažnou vodu s trochou soli. Je ale fakt, že po těchto „lécích“ se vám nemusí udělat dobře. Pokud zácpa neodezní do dvou dnů, je dobré užít projímadlo. Seženete ho bez předpisu v každé lékárně. Dejte si ale pozor, abyste dodrželi doporučené dávkování.

Reklama