Co mají společného New York a Brno? Páru a kouřící trubky

Všimli jste si, jak během zimy v některých městech stoupá pára z kanálů a dalších všemožných míst? Proslulé tím jsou především ulice New Yorku. V Brně pro změnu můžeme vidět kouřící značky. Ano, značky, ze kterých pozvolna stoupá pára. Víte, co za tímto jevem stojí?

Proč v New Yorku z kanálů stoupá pára?

Jakmile se budete pozorně dívat na americké seriály nebo filmy, především pak ty, které se odehrávají v New Yorku, uvidíte na mnoha záběrech děsivě se valící páru z kanálů, cestovních výkopů a dalších míst. Tento jev je způsoben parními rozvody, které zajišťují topení a ohřev vody ve městě. Parní systém dokonce pohání i klimatizace. Vytápění párou využívá například Metropolitní muzeum umění, Rockeffeler Center nebo mrakodrap Empire State Building.

Víte, že pára je parovodech New Yorku rozváděna do více než sto tisíc domácností, škol, nemocnic a dalších nemovitostí? O rozvody se stará sedm generátorů, které páře v systému dodávají rychlost až 160 km/h.

Parní oblaka, která můžeme v ulicích New Yorku vidět, ale nevznikají přímo z netěsností parovodního potrubí. Pára, kterou vidíme, vzniká odpařením vody nebo sněhu, který na rozžhavený parovod dopadá.

Energie ze století páry

Kouřící značka v Brně, zdroj: Facebook

Přestože žijeme v 21. století, pak o energetice New Yorku lze s nadsázkou říci, že je stále ve století páry, tedy ve století devatenáctém. Není to však nic neobvyklého. Pára patří stále k hojně využívaným energetickým médiím. Vlastní parovody máme také v České republice. Většina měst je však již nahrazuje horkovodním potrubím.

Parovody v Brně stojí za kouřícími značkami

Svou unikátnost, za kterou stojí právě parní rozvody, se chlubí i Brno. Právě v Brně můžeme na mnoha místech vidět takzvané kouřící trubky a značky. Respektive značky, z jejichž nosné trubky se pomalu linou obláčky kouře. Díky tomu jsou kouřící značky vyhledávanou atrakcí turistů.

Reklama