Co dělat, když trávník vysychá?

Současná sucha neprospávají zahradním trávníkům, které ztrácí svou svěžest a sytou barvu. Dlouhodobé sucho dokáže trávník také zcela zničit. Poradíme, jak se o trávník v létě správně starat, i jak založit nový trávník.

Pro trávník je nejdůležitější správné zavlažování

Ostré sluneční paprsky a nedostatek vláhy znamená pro trávník devastující kombinaci. Pokud si přejete mít hustý a nádherně zelený pažit, věnujte pozornost zavlažování. Trávník se zavlažuje vždy po ránu, aby měl dostatek vláhy po celý horký den, a poté vždy večer, aby mohl během noci regenerovat.

Se zavlažováním to však nepřehánějte. V žádném případě byste neměli trávník podmáčet. Může totiž docházet k tvorbě plísní, hub a choroboplodných zárodků. Pozor si dejte také na nízký střih trávníku. Příliš nízko zkosená stébla jsou oslabována, ztrácí na hustotě a propouští více slunečního záření, které vysušuje půdu.

Zakládáme nový trávník

A pokud se stane, že trávník nápory sucha nezvládne, nezoufejte. Založit můžete nový. Je to sice pracné a náročné, mladý pažit vám ale přinese mnoho radostí a dlouho vydrží. Nový trávník je ideální zakládat v dubnu až květnu, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Trávu můžete zasít i v létě. Přitom je ale nutné dbát na pravidelnou zálivku.

Dříve, než trávník vysejete, odstraňte původní trávník, nejlépe vyrytím. Poté obměňte starou a vyčerpanou půdu a promíchejte ji s novým travním substrátem. Týden před výsevem zapracujte do půdy hnojivo pro výsev trávníku a půdu důkladně přeryjte. Přitom odstraňte kamení i zbytky nejrůznějšího plevele.

Poté povrch zkypřete, vyrovnejte a uválcujte. Následně osivo rovnoměrně vysejte a znova uválcujte, nebo lehce zahrabte hráběmi. Výsev ihned jemně zavlažte. Přitom buďte opatrní, abyste semínka trávy nespláchli. Zálivku vždy opakujte ráno a večer. Na první sekání počkejte, až trávník vyroste do výšky 6 až 8 cm. Poté trávník zkraťte přibližně na polovinu a užívejte si nového zeleného pažitu.

Reklama