Co dát do krmítka pro pravou ptačí hostinu?

Ptačí krmítko, zdroj: pixabay.com

Krmítko pro ptáčky poskytne příjemnou podívanou a hlavně pomůže létajícím společníkům zahrady přečkat zimu. Přikrmování se ale řídí několika pravidly. Poradíme, co do krmítka dát, abyste připravili chutnou ptačí hostinu.

Reklama

Co patří do ptačího krmítka?

Ptáčci si s oblibou pochutnají na ovesných vločkách, strouhance z nesoleného pečiva, strouhané mrkvi, jablku a hlavně na sádlu či loji. Pokud máte doma kůži od syrového vepřového boku, dejte ji do krmítka. Ptáčci dokonale vyzobou zbytku tuku.

Do krmítka můžeme dát také plody jeřabin, černého bezu, hlohu či rakytníku i nejrůznější semínka. A pokud nic z toho doma nemáte, pořiďte ve zverimexu lojovou kouli či zimní směs pro ptáky.

Pro mlsné zobáčky

Každý ze zástupců ptačí říše má odlišně mlsný zobáček. Kvíčalám a kosům vyhovují plody bobulovin a jablka. Sýkory, šoupalci a brhlíci mají v oblibě olejnatá semen a lůj. Naproti tomu pěnkavy, strnadi a zvonci si pochutnají na semenech a obilovinách.

Nezapomínejte na zdroj vody

Zapomínat bychom neměli na zdroj vody. Ideální je pítko, miska s vodou či přírodní tůň. Problém je však se zamrzáním vody. Proto led v misce či tůni pravidelně rozbijte a odstraňte.

Co do krmítka nepatří?

Do ptačího krmítka rozhodně nepatří zbytky z kuchyně, uzené výrobky a zkažené potraviny. Lidské potraviny jsou slané, kořeněné a nejsou vhodné pro zažívání ptáků. Konzumací zbytků z kuchyně by ptáci měli zažívací potíže, které by mohly vést až k jejich smrti.  

Proto do krmítka dávejte pouze přírodní složky potravy. Zanedlouho uvidíte, jak vaše krmítko ožije štěbetajícími opeřenými strávníky.

Reklama