Čištění koberce: Lze je provést snadno i doma

Před několika desítkami let byly koberce přítomny snad ve všech místnostech v domech i bytech. Jejich výhodou je ochrana před chladem, protože vytváří „teplý“ povrch. V dnešní době už se od koberců upouští, jsou ale místnosti, kde jsou i nadále oblíbené. Typicky v dětských pokojích. Nevýhodou koberců je jejich údržba. Dnes už je spousta koberců vyráběna z materiálů, které se snadno čistí a přirozeně odpuzují nečistoty, nicméně i tak nás čas od času čeká údržba koberce.

Bramborový škrob k čištění koberce

Pokud chcete vyčistit koberec a nemáte k tomu určený čisticí prostředek (nebo do něj nechcete investovat), můžete si vyrobit svůj vlastní. Smíchejte 3 lžíce mýdlových vloček (například z mýdla určeného na ruční praní) a 500 g bramborového škrobu. Tuto směs nasypte na koberec, přikryjte ji plachtou a nechte 30 minut odstát. Poté můžete koberec vysát. Je k tomu zapotřebí dobrý vysavač.

Čištění s pomocí octa

Připravte si kbelík, do kterého nalijete 200 ml octa, 400 ml vody a dobře promícháte. Přidejte 2 lžíce soli a 15 kapek éterického oleje dle vašeho vkusu. Pořádně promíchejte, aby se sůl rozpustila. Touto směsí naplňte láhev s rozprašovačem a nastříkejte na koberec. Nechte vyschnout a poté vysajte.

Ocet a jedlá soda na odolné nečistoty

Smíchejte 1 lžičku pracího prášku, 1 lžíci octa, 200 ml teplé vody a 1 lžičku jedlé sody. Tuto směs dejte do láhve s rozprašovačem a použijte na skvrnu. Vetřete ji do koberce ručníkem. Houbou pak prostor vymyjte.

Pogumovaný koberec

Pogumovaná spodní strana se hodí zejména pro kusové koberce. Stačí jen trocha neopatrnosti a nebezpečí, že vám koberec uklouzne, je na světě. Navíc ani koberec za čas „nedoputuje“ na jiné místo, než jsme pro něj určili. Tato vlastnost je užitečná zejména pro děti. Využijí ji nicméně všichni, protože pogumováním získáte větší stabilitu koberce. A všichni občas spěcháme. Vhodná je také vyšší stabilita pogumovaného koberce, když ho čistíte.

Reklama