Čím na Vánoce obdarovat dědečka?

V předvánoční době jsou čím dál častěji skloňovaným tématem vánoční dárky. Čím letos obdarovat dědečka zaznívá v mnoho rodinách. Mladším generacím poradí přímo senioři, kteří vzkazují, že není důvod držet se při zemi. Dost už bylo hřejivých papučí a flanelových košil. Popusťte uzdu fantazii a inspirujte se.

Ačkoliv většina seniorů tvrdí, že na Vánoce si nic nepřejí, není tomu tak. „Každý má svá tajná přání, bohužel mnozí na ně již rezignovali, proto raději volí střídmější taktiku mlčení“, říká zkušenosti ze svého okolí paní Jarmila. Při obdarování osob v seniorském věku nás většinou brzdí vlastní autocenzura a lidské stereotypy. Máme mylně zažito, že senioři nejsou aktivní a k svému životu nepotřebují žádné novinky. A to je právě omyl!

Nebojme se nových technologií

Mnoho seniorů tráví bohatý aktivní i kulturní život, setkává se s přáteli a navzájem si vyměňují informace nejen o zdraví, ale také o aktuálních trendech. „Nebojme se proto aktivnímu dědečkovi věnovat k Vánocům například fitness náramek, který měří počet kroků, srdeční tepy i ušlou vzdálenost,“ radí paní Jarmila, která dodává: „To, že máme více let, neznamená, že nemáme chuť se učit. Já osobně jsem například minulý rok poznala kouzlo chytrého telefonu. Na něm si prohlížím internet a využívám mapy, které měří a zaznamenávají mé procházky.“  Paní Jarmile je 66 let, je v penzi a hrdě o sobě říká, že je seniorem nové generace. To v jejím pojetí znamená, že se nebojí nových technologií. Naopak je aktivní a vnoučat se vyptává na principy a smysly technologií, které využívají.

 Potěší oblíbená literatura i nářadí

Výborným vánočním dárkem je také kvalitní literatura. Dědečkovi proto věnujte knihu z jeho oblíbeného literárního žánru. A jestliže dědeček tráví dlouhé hodiny v dílně, pak ho jistě potěší aku vrtačka či ruční frézka. Předtím se ale opatrně informujte, co konkrétně by dědeček v dílně ocenil. Tato slova potvrzuje i pan Jaroslav: „Jsem vášnivým modelářem, stavím především plastikové letecké modely i složitější dioráma. Na Vánoce v zásadě nic nepotřebuji, chci ale předcházet situacím, kdy bych měl stále dostávat ponožky. Proto mi vždy v dílně přijde vhod nějaký odstín modelářské barvy či další drobnosti, se kterými se nebojím dětem a vnoučatům svěřit. Samozřejmě, že obrovskou radost mi udělá nový model, který ve své sbírce ještě nemám,“ vysvětluje pan Jaroslav z Českého Těšína.

Pozvěte prarodiče do divadla

Skvělým tipem na vánoční dárky jsou zážitky. Proto pozvěte rodiče či prarodiče za kulturou. Zážitek jistě budou mít z divadelního představení. A vůbec nevadí, pokud si již netroufají do hlavní metropole nebo vašeho krajského města. Na divadelní představení jděte společně s prarodiči, pozvěte je na kávu a zákusek, ukažte jim, jak se změnila jejich oblíbená místa, kde studovali či pracovali a udělejte si krásný rodinný den. Protože těmi nejlepšími dárky jsou ty, které se nedají koupit. Stejně jako společné chvíle s rodinou.

Reklama