Chřipka není covid. Nemají stejnou vakcínu ani následky

Foto: freepik.com

Chřipka i covid-19 jsou vysoce nakažlivá virová onemocnění a projevují se velice podobně. Rozdíly existují zejména v možných komplikacích a důsledcích. Až několik let po prodělání covidu-19 můžete pociťovat symptomy zvané souhrnně jako postcovidový syndrom. Ten u chřipky není. Těžkému průběhu obou nemocí ale můžete předejít očkováním na každou nemoc zvlášť a klidně v jeden den.

Reklama

V ČR každoročně onemocní chřipkou statisíce až 1 mil. obyvatel. Covidem-19 se v letech 2020 až 2022 nakazilo v průměru 1,5 mil. obyvatel ročně, tedy o půl milionu více. Chřipce a komplikacím spojenými s ní podlehne ročně zhruba 1,5 tis. lidí, covid-19 vzal za uplynulé 3 roky životy 42,5 tis. lidem.

Jako virová onemocnění se chřipka i covid-19 vyznačují podobnými obecnými symptomy, které se liší intenzitou a frekvencí. Zvýšená teplota až horečka, suchý kašel, bolest v krku, únava, bolest hlavy, svalů a kloubů. „Pacientům s podezřením na COVID-19 se často zpravidla také hůře dýchá, trpí celkovou slabostí. U chřipky je nejvýraznější náhlá horečka až zimnice, nechutenství a celková schvácenost,“ jmenuje rozdíly MUDr. Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka. Dodává, že každý lidský organismus je jedinečný a nemoc se může projevit vždy trochu jinak. Nemusíte mít všechny uváděné symptomy, některé mohou být zcela minimální, jiné se nemusí objevit vůbec. Stoprocentní odpověď zjistíte pouze testem nebo při návštěvě lékaře.

Léčí se většinou jen symptomy

Léčba covidu-19 i chřipky je především symptomatická a je zaměřená na zmírnění příznaků onemocnění. Jde o vysoce nakažlivé nemoci, která se přenáší pomocí infekčních kapének (dotek, vzduch).

  • Buďte nachystaní: Vybavte se předem základními přípravky z lékárny na kašel, rýmu, bolesti hlavy, snížení teploty atd., které umožní organismu se s viry snáz vypořádat.
  • Zůstaňte doma: Při podezření zůstaňte doma, nastavte si klidový režim, teplo, spánek a dostatek tekutin.
  • Chraňte své okolí: Důležité je vyhnout se fyzickým kontaktům, mít vlastní ručník, nepoužívat stejný příbor a nádobí, dostatečně větrat a nejlépe spát v samostatné místnosti.

Výjimkou v léčbě jsou osoby v rizikových skupinách. Při potvrzení onemocnění COVID-19 je pro ně indikována specifická léčba, která snižuje riziko komplikací a někdy je nutná i hospitalizace. Při potvrzení chřipky jsou podávána antivirotika, tedy léky, které pomáhají oslabit virus V obou případech je nutné zahájit léčbu včas,” vysvětluje MUDr. Hana Roháčová.

Chřipku může komplikovat zápal plic

Nejvýraznější odlišnosti chřipky a covidu-19 jsou u přidružených komplikací a dlouhodobých následků. U starších, oslabených nebo chronicky nemocných osob chřipku často komplikuje zápal plic. U dětí může vyvolat zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních. Závažný nebo smrtící průběh chřipky však může nastat i u do té doby zdravého dospělého nebo dítěte, kdy může např. dojít k zánětu srdečního svalu.

Komplikace spojené s covidem-19 jsou dlouhodobé

Následky po prodělání covidu-19 jsou velice rozmanité, dlouhodobé a týkají se 10 až 20 % všech lidí, bez ohledu na to, zda šlo o mírný nebo výraznější průběh. Mezi nejčastější patří bolesti hlavy, potíže s koncentrací a pamětí, dušnost, bolest na hrudi, bušení srdce i plicní embolie. Může to ale být i poškození ledvin, vznik a zhoršení diabetu, vypadávání vlasů, kožní vyrážka nebo úzkost, deprese, nespavost a další. I mírný až střední průběh je také spojován se zhoršením astmatu.

  COVID-19 – podzim 2023CHŘIPKA – podzim 2023
původ nemoci  ViryViry
příznaky  Nejčastější: zvýšená teplota, horečka, suchý kašel, únava
Časté: obtížné dýchání, bolest hlavy, svalů a kloubů, bolest v krku, svědivá vyrážka, covidové prsty
Závažné: těžká dušnost, bolest na hrudi, ztráta řeči, neschopnost pohybu, zmatenost, vykašlávání krve
Nejčastější: horečka, zimnice, únava, suchý kašel, bolest hlavy, schvácenost, bolest svalů a kloubů
Časté: bolest v krku, rýma, nechutenství, bolest za očima
Závažné: těžká dušnost, bolest na hrudi, tlak na hrudi
léčbasymptomatickásymptomatická
prevencejednodávková vakcína zdarma

jednodávková vakcína
zdarma pro 65+ a rizikové pacienty, ostatní mohou využít programů pojišťoven
Vakcína pro podzim a zimu 23/24vakcína od pro kojence a děti 6 měsíců do 4 let vakcína pro děti od 5 do11 let vakcína pro osoby od 12 letvakcína pro osoby od 6 měsíců vakcína pro děti od 2 do 17 let (není k dispozici) vakcína pro dospělé nad 60 let
Kombinace vakcínJe možné ve stejný den zkombinovat vakcínu proti chřipce a covidu-19Je možné ve stejný den zkombinovat vakcínu proti chřipce a covidu-19
Komplikace a dlouhodobé následky  Bez ohledu na závažnost průběhu může mít až 20 % nemocných dlouhotrvající postcovidový syndrom.
U oslabených jedinců hrozí zápal plic, zánět srdečního svalu, zánět středního ucha. Dlouhodobé následky nejsou známé.
Ohrožené skupinyLidé nad 50 let Děti do 5 let Těhotné ženy Zdravotníci a osoby pracující v sociálních zařízeních Osoby s chronickými nemocemi (astma, cukrovka, onemocnění srdce, plic, jater, ledvin, CHOPN, vysoký krevní tlak) Lidé s oslabeným imunitním systémem (transplantace, chemoterapie, léky tlumící imunitní systém – např. kortikosteroidy)Lidé nad 60 let Děti do 5 let Těhotné ženy Zdravotníci a osoby pracující v sociálních zařízeních Osoby s chronickými nemocemi (astma, cukrovka, onemocnění srdce, plic, jater, ledvin, CHOPN, vysoký krevní tlak) Lidé s oslabeným imunitním systémem (transplantace, chemoterapie, léky tlumící imunitní systém – např. kortikosteroidy)

Očkování proti covidu-19 je hrazené, za chřipku si většina připlatí

Spolehlivou cestou prevence je očkování proti aktuálním mutacím. Na letošní podzim a zimu 23/24 je již u praktických lékařů připravených několik jednodávkových vakcín proti chřipce a od jednoho výrobce proti covidu-19. Lékaři mají i vakcíny proti starším mutacím, ty ale neochrání tolik jako nová, připravená pro podzim a zimu 23/24. Vakcína proti chřipce je hrazená pouze lidem nad 65 let a rizikovým pacientům. Vakcína proti covidu-19 je hrazená všem a od poloviny září, kdy je nová verze vakcíny k dispozici, toho dosud využilo 73 tis. dospělých jedinců a dětí.

Očkování snižuje riziko nemoci COVID-19, především ale jejího těžkého průběhu, komplikací a úmrtí. Zejména lidé patřící do rizikových skupin by nyní s očkováním neměli váhat,“ radí MUDr. Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka.

Fakta o očkování proti covidu-19

  • Očkování nezabrání nákaze, ale těžkému průběhu onemocnění ano.
  • Očkování zvyšuje pravděpodobnost, že případný postcovidový syndrom bude mít mírnější průběh.
  • Lidé neočkovaní proti covidu-19 mohou mít 5× vyšší riziko hospitalizace a ve věku nad 50 let dokonce 14× vyšší riziko úmrtí než očkovaní.
  • K očkování stačí 1 dávka.
  • Očkování je hrazené.

Proti covid-19 není stejná vakcína jako proti chřipce

Očkování se doporučuje absolvovat co nejdříve, protože imunitní systém potřebuje čas, aby si vytvořil dostatečnou ochranu. Totéž platí u chřipky. Ačkoliv mají obě nemoci mnoho společného, očkováním proti covid-19 nezabráníte chřipce a naopak. Na každou nemoc je speciální vakcína. Podle doporučení České vakcinologické společnosti je možné aplikovat vakcíny na obě nemoci zároveň v jeden den. Podrobnější informace získáte u praktického lékaře nebo využijte očkovacích center.

Zdroje: MUDr. Hana Roháčová, Klinika infekčních nemocí 2. LF UK, Fakultní nemocnice Bulovka, Česká vakcinologická společnost

Reklama