Chcete podepsat smlouvu o půjčce? Ty aspekty neberte na lehkou váhu

Potřebujete rychle peníze na umoření nějakých nečekaných výdajů? Ano, určitě v tom nejste sami, což vás ovšem moc neuchlácholí. Peníze prostě potřebujete získat co možná nejrychleji. Jednat byste ale měli maximálně obezřetně. Nikdy totiž nevíte, co si na vás může protistrana, tedy poskytovatel půjčky, přichystat. Překvapení to mohou být bohužel nemilá. Z toho důvodu se podíváme na to, co byste měli brát při podpisu smlouvy o půjčce v potaz. Důležitých aspektů je vcelku dost. 

Ověřte si poskytovatele úvěru

V první řadě byste měli vědět, s kým máte tu čest. Rozhodně si vybírejte pouze ze společností majících licenci od České národní banky. Ty poznáte vcelku jasně. Mají transparentní webové stránky, vcelku solidní reklamu a renomé na finančním trhu. Ostatně i většina online srovnávačů půjček zahrnuje pouze takovéto společnosti. I srovnávače si nemohou dovolit uzavřít smlouvu s nějakou společností bez licence. Jestliže bude smlouva o půjčce podepsána s takovouto společností, je jen malá pravděpodobnost, že byste mohli mít se splácením problémy. Tedy pokud potíže nepřijdou z vaší strany.  

Neskutečně obsáhlá smlouva je podezřelá

Dostali jste před sebe dokument čítající 10 a více stran? Pak zřejmě právem nebudete podezření, že se jedná o smlouvu, která obsahuje nějaké kličky, případně věty vypovídající něco o tom, že příliš férová nebude. Smlouva o spotřebitelské půjčce mívá tradičně délku kolem 2 až 3 stran. Je jasné, že poněkud delší budou zřejmě hypoteční smlouvy. Vždyť jejich součástí je třeba odhad ceny nemovitosti a některé další dokumenty. To samé může platit i o úvěrech ze stavebního spoření a některých dalších specifických půjčkách.

Co má být ve smlouvě o půjčce uvedeno?

V první řadě údaje o dlužníkovi a věřiteli. Jedná se o iniciály, datum narození a samozřejmě také trvalý pobyt. Dále logicky musí být uvedena výše půjčky a případně její účel. Jestli je tedy nějaký stanoven. Dále nelze zapomenout na samotné poplatky týkající se půjčky. A co údaje o splácení úvěru? Stanoven bude přesný splátkový kalendář. Dlužník musí jasně vědět, jaká jsou data splátek a celkové datum splatnosti úvěru. Jinak bývají ve smlouvě také způsob splácení, důsledky nesplácení a některé další aspekty. V neposlední řadě musí být součástí smlouvy podpisy obou stran a datum s místem uzavření smlouvy.  

Zjistěte si sankce za nesplácení

Nesmírně důležité je především to, kolik budete muset zaplatit, když se vám nebude dařit úvěr splácet. I proto je ideální uzavřít smlouvu se společností licencovanou od ČNB. Sankce jsou relativně schůdné. Nikdy nevíte, jak se vám bude v konkrétní době dařit splácet a rozhodně se nevyplatí v tomto ohledu hazardovat.

Reklama