Cesty ke štěstí – Svíčka

Poslední desetiletí přeje nejen u nás cvičení jógy. Využijme současného trendu a zkusme zjistit její pozitivní účinky. Při pravidelném cvičení velmi brzy pocítíme blahodárný vliv tohoto zázraku z Východu na vlastním těle i duši.

 

Reklama

 

Pro poznávání možností jógy postačí, alespoň zpočátku, cvičení jen jedné z poloh. Jmenuje se Svíčka (Sarvangásana). Základním rozdílem mezi sportovní a jogínskou svíčkou je prodýchávání. Soustředění na dech a jeho kontrola při cvičení je principem jógy.

Svíčka je považována za ekvivalent stoje na hlavě a má v podstatě tytéž účinky, jen je méně riziková. Někteří jogíni říkají, že není nutné cvičit jinou ásanu. I zde platí, že nejvíce prospěchu získáme pravidelným cvičením. Jak dlouho máme setrvat v pozici je velmi individuální. Zprvu pár minut, v pokročilejším stádiu 15 – 20 minut. Je nutné cvičit s prázdným žaludkem, takže je ideální cvičit ji ráno. Zároveň tak ovlivníme svoji náladu pro celý den.

Svíčka prospívá krevnímu oběhu. Při jejím praktikování se nám prokrvní a uvolní naprosto celé tělo. Dokonce i skryté tuky. Časem zjistíme, že se tuky začínají odbourávat a odplavovat. Poloha je ideální při léčbě křečových žil, bolesti nohou, oblast pánve. Uvolňuje svaly téměř po celém těle, má vliv na trapézové svaly a tím i na bolesti hlavy, oblast břicha a trávícího traktu, mozek, podporuje činnost štítné žlázy. Doporučuje se při léčbě hemoroidů a působí proti únavě, stresu a depresím. Posiluje imunitní systém.

Cvičení této pozice a jógy se obecně nedoporučuje lidem s nemocemi mozku, hlavy, uší, bolestmi zubů, štítnou žlázou, žaludku, jater, sleziny, slinivky, při zánětlivých onemocněních atd. Pokud nejsme zdrávi a chceme s jógou začít, nebojme se obrátit na odborného poradce.

Popis cvičení polohy i správného dýchání najdeme všude na internetu i v knihkupectví či knihovnách.

Nebojme se začít s jógou. Omládneme a začneme nový život plný pozitivity, zdraví, radosti a štěstí.

i-Senior.cz

 

Reklama